Muzeum cenných papírů (MCP) oslaví na letošním veletrhu Sběratel 15 let existence. Do svých sbírek za tu dobu nashromáždilo přes 100 000 (!) exponátů. V rozhovoru zve jeho zakladatel Rudolf Píša také na zajímavou výstavku, jež proběhne přímo na výstavišti i na autogramiádu výtvarníků, se kterými muzeum spolupracuje. A pozor! Přímo na veletrhu se bude zapisovat do Knihy rekordů!
Výročí československé měnové reformy z roku 1953 připomíná venkovní výstava, která je k vidění náměstí Republiky v Pardubicích. Vznikla z výpovědí pamětníků zachycených ve sbírce Paměť národa.
Historická platidla používaná v českých zemích, vystavilo Moravské zemské muzeum v Brně. Primát drží bankocetle vydávané za časů císařovny Marie Terezie. Na výstavě jsou také pozdější bankovky, státovky, nouzové peníze či obligace, které se na území habsburské monarchie používaly až do zániku rakousko-uherského soustátí v roce 1918.
Na území České republiky se v roce 2022 podařilo zadržet celkem 1 980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, což je zhruba třiapůlkrát méně než v předcházejícím roce. Jejich celková hodnota činila 2,954 milionu korun, což bylo o 39,426 milionu korun méně než o rok dřív, kdy se při policejní akci zadrželo velké množství padělaných eurových bankovek.
O měnové odluce se v odborných kruzích diskutovalo už na sklonku roku 1992, konec česko-slovenské měnové unie přišel 8. února 1993, kdy vznikly koruna česká (Kč) a slovenská koruna (Sk). Pro odlišení hotovosti obě země sáhly ke kolkování bankovek, zatímco u mincí – nejvyšší hodnotu měla nepříliš rozšířená kovová desetikoruna – tento problém nikdo neřešil.
Česká národní banka (ČNB) vydá k 30. výročí česko-slovenské měnové odluky tisícikorunovou bankovku s přetiskem připomínajícím vznik samostatné české měny a ČNB. Emise bankovky, kterou bude možné běžně využívat, se uskuteční 8. února 2023.
Veletrh „MIF Paper Money Fair“, který se koná tento týden v holandském Maastrichtu, se postupně vypracoval na největší evropskou sběratelskou akci zaměřenou na papírová platidla. O tom, jak je organizován a co vše na něm mohou návštěvníci najít, mluvil pro sberatel.info jeho zakladatel Dimitri Waltmans.
Na zámku Vsetín jsou k vidění bankovky evropské, v Lešné u Valašského Meziříčí exponáty z ostatních kontinentů.
Antium Aurum, Emporium Hamburg, Coinchiq, Aix-Phila, Holger Tietz, Hanmart a dalších téměř 80 vystavovatelů se na vás těší od 25. do 26. března v pražském hotelu Olympik. Nebudou chybět autogramiády výtvarníků ani bezplatné oceňování sbírek.
Nová výstava Muzea Těšínska představuje vývoj mincovnictví v českých zemích a Polsku. Zaměřuje se především na prvky, které se na obou stranách státní hranice v minulosti prolínaly. Například na polských bankovkách 20. století se objevuje česká princezna a první polská kněžna Doubravka.