VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Největší sbírka československých hodinek je k vidění v Brně a to včetně unikátních Prim Orlík pro potápěče

Sberatel.info

20. October, 2021

Jednu z nejrozsáhlejších sbírek hodinových mechanismů vystavuje Technické muzeum v Brně. Kolekci shromáždil Libor Hovorka a zahrnuje náramkové, kapesní i kuchyňské hodiny značky Prim i dalších českých a československých výrobců, například někdejšího národního podniku Chronotechna, Elektročasu Praha a Elchronu Polná.

Hovorka začal hodiny sbírat v druhé polovině 80. let minulého století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu a téma hodinek mne zcela pohltilo. Kromě ‘primek’ jsem začal sbírat i hodinky z bývalého východního Německa a ze Sovětského svazu. Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století,” uvedl Hovorka.

Sbírkové položky nyní Hovorka počítá ve stovkách. Na výstavu v Technickém muzeu vybral asi 300 exponátů, z toho kolem 150 hodinek. „Hvězdou výstavy budou dle mého názoru hodinky Prim Orlík z roku 1965. Jsou to první československé hodinky určené pro potápěče a mají z historických hodinek Prim největší sběratelskou hodnotu,” uvedl sběratel.

K dalším zajímavostem patří prototyp hodinek Spartak z roku 1954 vyrobený v Chronotechně Nové Město nad Metují, prototyp hodinek Adast zhotovený v Adamovských strojírnách v roce 1956 nebo ladičkové hodinky Elton z roku 1966.

Součástí Technického muzea Brno je stálá expozice Čas nad námi a kolem nás, přibližující také mechanismy věžních hodinových strojů. „První sbírkový předmět oboru Hodiny byl zapsán do přírůstkové knihy Technického muzea v Brně v roce 1959. Jednalo se o hodiny věžní elektrické. Prvním dochovaným předmětem v našem oboru jsou hodiny barokní skříňkové, Wenceslaus Wilfarth, Prag z konce 18. století,” popsal kurátor Petr Nekuža.

Více informací o výstavě najdete zde.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • filatelienumismatikaostatní

    Burda Auction

    79. mezinárodní online aukce vzácných poštovních známek, autografů, mincí a bankovek.

    17.05.2025 - 17.05.2025

    Praha

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
  • 28. světový veletrh olympijských sběratelů

    Mezinárodní setkání sběratelů olympijských předmětů.

    30.05.2025 - 01.06.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.olymp-sport....
  • Bratislavské zberatel´ské dni

    Největší veletrh sběratelství na Slovensku.

    06.06.2025 - 07.06.2025

    Bratislava, Slovensko

    https://www.incheba.sk/v...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Muzeum hygieny

    Muzeum se sbírkou historických nočníků.

    Praha, Hlavní město Praha

    muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags