SBĚRATEL | Doporučujeme
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Doporučujeme

turnov plakát

Muzeum v Turnově otevřelo výstavu svých nejdůležitějších archeologických výzkumů v posledním desetiletí. Vystavené jsou i dva zcela ojedinělé poklady mincí, jeden je ze 14. století a druhý z roku 1938.

Soubor 160 stříbrných pražských grošů byl do země ukryt někdy v letech 1330 až 1335 a náhodně objeven loni v srpnu. Byl u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. „Jeho uložení souvisí s aktivitami Jana Lucemburského ve Slezsku. Jezdili s ním šlechtici, kupci, měšťané a nefungoval bankovní systém. To byl jediný způsob, jak si někde schovat peníze a později použít na nějaké nákupy,“ uvedl archeolog muzea Jan Prostředník.

Pozoruhodný je podle něj i druhý poklad, který si po mnichovské dohodě v roce 1938 v Roztokách u Jilemnice zřejmě ukryl nějaký legionář. Zhruba 3000 minci běžného oběživa té doby bylo v zemi schované v dělostřeleckém granátu. „Stačily by na zakoupení vesnického domu a k tomu tak hektaru pole,“ uvedl Prostředník. Poklad se podařilo objevit před šesti lety.

Muzeum se pochlubí i dalšími význačnými objevy. Mezi ně patří kovové artefakty Keltů a Germánů nalezené při detektorovém průzkumu skalního hradiště Čertova ruka na Hruboskalsku.

Výstava potrvá do konce března.

ČTK, foto: Muzeum v Turnově