SBĚRATEL | Doporučujeme
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Doporučujeme

lebka

Až do 2. prosince mohou lidé v brněnském Letohrádku Mitrovských navštívit českou premiéru výstavy Největší záhady a tajemství světa. K vidění jsou přesné kopie záhadných předmětů, například slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky.

Výstava podle kurátora představí unikátní a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty všech světadílů. K vidění jsou kolekce kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilií a reprodukcí, které nebylo snadné dát dohromady. „Pro zajištění exponátů na této výstavě jsme museli procestovat prakticky celý svět a spojit se s těmi nejlepšími odborníky například z Indie, Austrálie, Hondurasu či z Číny. Myslím, že se to podařilo, výsledek vypadá famózně,“ uvedl hlavní kurátor výstavy Ondřej Rea.

Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušený z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř devítikilogramový krystal pochází z oblasti velmi blízké místu nálezu samotné lebky. Ojedinělost předmětu podle kurátora umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystavený pro veřejnost.

Podruhé se do Letohrádku Mitrovských vrací maketa největší rukopisné knihy světa – Codexu gigas nebo-li Ďáblovy bible. Kolekci náboženských artefaktů doplňují další pozoruhodné repliky – Svatý grál, Longinovo kopí nebo Turínské plátno.

Starověký původ mají i další vystavené exponáty, opět jako repliky. Například takzvaný první počítač – mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

Výstava je otevřená v úterý až pátek od 10:00 do 16:00, o víkendu ji lze navštívit do 17:00. Dospělí za vstup zaplatí 120 Kč, děti od šesti let 70 Kč.

Letohrádek Mitrovských dal v roce 1779 postavit hrabě Antonín Mitrovský. Sloužil jako letní odpočinkové sídlo. Dnes se v něm konají výstavy a kulturní akce. Loni návštěvníci mohli zavítat například na výstavu Slavní detektivové na stopě zločinu, šlo o dobové kostýmy a fotografie slavných detektivů.

ČTK, foto: Muzeum