SBĚRATEL | Doporučujeme
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Doporučujeme

koruna

Mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, včetně původního žezla a jablka Karla IV., vystavují ode dneška v Letohrádku Mitrovských v Brně. V expozici se lidé zároveň dozví podrobnosti o 22 vladařích, kterým česká koruna náležela.

Repliky korunovačních klenotů zhotovil uznávaný zlatník Jiří Urban, který v minulosti tvořil také šperky pro britskou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské.

Osudy jednotlivých panovníků připomínají kromě informačních panelů a dobových vyobrazení také exponáty, které ilustrují dobu jejich vlády. Patří mezi ně ukázka Řádu zlatého rouna, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin nebo makety habsburských pečetí.

Výstava potrvá do 26. dubna, otevřeno je denně kromě pondělka od 10:00 do 16:00. Lidé si zároveň prohlédnou klasicistní letohrádek, který kdysi stál uprostřed zahrad, v současnosti jej ale obklopuje městská zástavba.

Více zde – https://www.letohradekbrno.cz/probihajici-vystavy/

ČTK, foto: Letohrádek Mitrovských