SBĚRATEL | Doporučujeme
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Doporučujeme

muzeum

 

V šumperském muzeu se otevřela výstava s názvem Zmatené peníze. Jejím ústředním tématem jsou platidla a jejich podoby v různých historických obdobích. Expozice je interaktivní, návštěvníci na ní budou moci například rozlišovat padělky od originálů.

Výstava je rozdělena na několik sekcí. První z nich je věnována mincím, a to od těch nejstarších. „Dalším tematickým okruhem je velmi zajímavá kolekce nouzových bankovek z období kolem první světové války vydávaných zejména v Německu, ale také v Rakousko-Uhersku, Československu, Polsku nebo Rusku. Spolu se zmatky ve financích států, které byly zapojeny do první světové války, bude připomenuto také letošní sté výročí vzniku československé koruny,“ uvedla mluvčí muzea Eva Šebestíková.

Třetím námětem výstavy je fenomén dnešní doby, euro, eurozóna a současné měny zemí Evropské unie. „Poslední část se pak věnuje současným českým bankovkám s důrazem na jejich ochranné nebo hmatové prvky,“ doplnila Šebestíková.

Na expozici se návštěvníci dozví i řadu dalších zajímavostí spojených s platidly – například to, proč mají kasičky tvar prasátka.

Výstava bude otevřená do 26. ledna příštího roku.

ČTK, foto: muzeum