SBĚRATEL | Rekord týdne
OCEŇOVÁNÍ SBÍREK PRÁVNICKÉ RADY JAK ZAČÍT SBÍRAT

Rekord týdne

schikaneder

Obraz Jakuba Schikanedera Tiché moře se v Praze vydražil za 7,8 milionu korun včetně aukční přirážky. Společnost European Arts, která jej nabízela, také poprvé přinesla na český aukční trh nový způsob dražby. Při něm se v katalogu neuvádějí vyvolávací ceny, jen odhadní pásmo ceny. Pro Schikanederovu malbu činil 6,5 až devět milionů korun.

Dosavadním tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný v roce 2010 za 8,1 milionu korun bez provize, s dvacetiprocentní provizí kupec zaplatil 9,72 milionu korun.

Schikaneder se ve své tvorbě zprvu soustředil na melancholické obrazy ze života chudých a vyvržených lidí. Oblíbenou se pak stala zejména jeho série lyrických pražských motivů, zachycujících náladu zejména v zimní podvečer, a dobových interiérů se specifickou světelnou atmosférou. Věnoval se i tvorbě portrétní a krajinářské, v závěrečném období inspirován především přímořskými motivy.

Jeho dílo proniklo do obecného povědomí až v 80. letech minulého století spolu s renesancí zájmu o výtvarné umění konce 19. století. Dnes je Schikaneder nejdražším autorem z umělců 19. století, byť jeho tvorba zasahuje i za přelom století.

ČTK, foto: European Arts