VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratel neuspěl ve sporu o výjimku pro dva kalašnikovy

Sberatel.info

13. února, 2018

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže z Prahy, který si chtěl pořídit dvě útočné pušky typu kalašnikov. Zdůvodnil to svou sběratelskou vášní. Policie mu v roce 2011 neudělila sběratelskou výjimku, neuspěl pak ani se správní žalobou. Ústavní soud jeho stížnost označil za neopodstatněnou.

Muž je držitelem zbrojního průkazu. Pro zbraně z kategorie A ale potřeboval výjimku ze všeobecného zákazu, kterou už dříve pro jiné modely zbraní dostal. Předpokládal proto, že uspěje také u kalašnikovů.

Tvrdil, že buduje sbírku samopalů z výzbroje armád někdejší Varšavské smlouvy. Bez pušek typu s označením 74U a ráží 5,45 x 39 prý kolekce nikdy nebude kompletní. Policie tak neudělením výjimky podle stížnosti znehodnotila jeho sběratelský záměr.

Justice ale dospěla k závěru, že mužův sběratelský záměr je nevěrohodný, průběžně jej totiž formuloval a zpřesňoval až při komunikaci s policí a správními soudy. Podle Nejvyššího správního soudu by sběratelská činnost dokonce mohla být jen fabulací, která otevře přístup k nabývání libovolných samočinných zbraní kategorie A.

“Požadavek správního orgánu, aby osoba, která žádá o výjimku z všeobecného zákazu nabývat zbraně kategorie A pro sběratelské účely, popsala svůj sběratelský záměr, tedy cíl a předpokládaný rozsah své sbírky, je naprosto legitimní,” rozhodl loni Nejvyšší správní soud.

“Uvedeným závěrům obecných soudců nelze z hlediska ústavnosti nic vytknout,” stojí v aktuálním usnesení Ústavního soudu. Držení zbraně nespadá mezi základní práva a svobody, nelze je odvodit ani z práva vlastnit majetek, doplnili ústavní soudci.

Kalašnikov je nejpoužívanější a jedna z nejznámějších útočných pušek světa. Sestrojil ji v roce 1947 sovětský konstruktér Michail Kalašnikov, později prošla několika modernizacemi.

ČTK, ilustrační foto: Wikimedia.org

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věci

    18.05.2024 - 18.05.2024

    Jihlava , Česká republika

    https://www.burzajihlava...
  • Paris Philex 2024

    Tradiční filatelistický veletrh.

    30.05.2024 - 01.06.2024

    Paříž, Francie

    https://urlz.fr
  • Army Fest Kroměříž

    Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

    23.06.2024 - 23.06.2024

    Kroměříž, Česká republika

    www.hobbyvystaviste.cz...
  • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

    První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

    26.06.2024 - 29.06.2024

    Madrid, Španělsko

    https://eventonumismatic...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum panenek a medvídků

    Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

    Troskovice, Liberecký kraj

    www.muzeumpanenek.cz/...
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky