VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzea a galerie na Vysočině si polepšily o motocykl i Plavkyni

Sberatel.info

23. května, 2018

Kraj Vysočina dal vloni na nákup předmětů do sbírek muzeí a galerií 1,120.000 korun. Víc než polovinu tvořil příspěvek na motocykl ČZ 500 z roku 1938 pro pelhřimovské muzeum. Návštěvníci ho poprvé uvidí letos na jaře. Bude součástí expozice na hradě Kámen, který muzeum spravuje. Dalších 350 tisíc získala jihlavská Oblastní galerie Vysočiny na sochu Plavkyně od Kurta Gebauera.

Motocykl získalo pelhřimovské muzeum teprve na podzim s finanční podporou kraje a ministerstva kultury za 900 tisíc korun. Stroj už podle ředitele pelhřimovského Muzea Vysočiny Ondřeje Hájka stojí na hradě Kámen, postranní vozík je v rukou restaurátorů. “Je to jeden z 586 motocyklů ČZ 500, které strakonická ČZ mezi lety 1938 a 1940 vyrobila. Pak byla výroba ukončena,” řekl Hájek. Jedná se podle něj o jeden z nejhodnotnější předmět, který muzeum pořídilo. Letos ale bude usilovat o další a zřejmě nákladnější motocyklový unikát Böhmerland-Čechie 600. “Konkrétní kus, o který se snažíme, je z roku 1928. Motocykly Čechie byly unikátní tím, že se jedná o nejdelší sériově vyráběné motocykly. Představu o ceně máme, ale ještě se o ní nebudu vyjadřovat,” říká Hájek.

O Gebauerově soše Plavkyně koupené za 350 tisíc korun hovoří ředitel Oblastní galerie Vysočiny Daniel Novák také jako o nejdůležitější akvizici roku 2017. “Toto dílo z roku 1971 významně doplnilo naši sbírku v prezentaci českého umění 70. let, kde má doposud významné mezery,” uvedl. Letos šestasedmdesátiletého Gebauera si galerie připomněla dva měsíce trvající výstavou, který byla zahájena 16. července 2017.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod z krajských peněz v roce 2017 na akvizice získalo 120 tisíc korun na skleněnou plastiku výtvarníka Jana Exnara. Třebíčské muzeum pak 50.000 na nákup souboru grafických štočků, listů a kreseb, uvedl Seidl.

ČTK, ilustrační foto: Česká pošta

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Národní muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/...
 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky