Sberatel.info
28. April, 2025
Letos lidé uvidí další historická vozidla, které Národní technické muzeum, jemuž depozitář patří, do sbírky získalo. Bude to například vůz z lanovky na Petřín, která nyní prochází zásadní proměnou, z roku 1985.
Muzeum poprvé otevřelo depozitář, ve kterém je více než 200 kolejových vozidel, v roce 2017. Lidé si mohou prohlédnout asi 100 vozů. Každoročně další stroje do expozice přibývají. “Loni například vzácné opravené lokomotivy, a to nákladní parní lokomotiva Conrad Vorlauf, která je třetí nejstarší dochovanou lokomotivou v ČR, tendrová parní lokomotiva Serényi a parní lokomotiva Ušatá, která jezdí v čele muzejního vlaku,” uvedla Dobisíková.
Nejstarším exponátem je parní lokomotiva Donnersberg z roku 1870, vyrobená v Lokomotiv-Fabrik R. Hartmann, Chemnitz. Je to druhá nejstarší parní lokomotiva dochovaná v České republice, původně sloužící na trati Ústecko-Teplické dráhy mezi Ústím nad Labem a Chomutovem.
Nejstarší lokomotiva Kladno je vystavena v Národním technickém muzeu v Praze. Mezi nejzajímavější patří rychlíková lokomotiva Albatros vyrobená v roce 1955 v Závodech V. I. Lenina. “Je to vrcholné dílo československé konstrukce parních lokomotiv. Drží oficiální rychlostní rekord a titul nejrychlejší československé parní lokomotivy, rychlost byla 162 kilometrů v hodině,” uvedla Jana Dobisíková z muzea.
V depozitáři je také několik salonních vozů, například arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, který vyjel na koleje loni naposled, vůz pro někdejší Ústecko-teplickou dráhu a vůz vyrobený pro barona Rothschilda.
Depozitář chce muzeum rozšířit. V první etapě postaví přibližně 1800 metrů kolejí včetně kolejí v nových halách. Koleje pro haly budou položeny spolu se založením hal v první etapě. Teď se pracuje na projektové přípravě, s realizací muzeum počítá v roce 2027. Na dokončení výstavby nových kolejí bude navazovat druhá etapa, samotná stavba dvou nových hal, předpoklad jejich výstavby je v roce 2029.
Velký zájem je také o nostalgické jízdy historických vlaků mezi dvěma významnými místy pro milovníky železnice, a to Chomutovem a Lužnou u Rakovníka, kde je muzeum Českých drah. Letos jízdy pokračují.
Více informací o depozitáři najdete zde.
ČTK, JJ, foto: Národní technické muzeum