VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Prodej historických mincí v aukcích loni stoupl o 37 procent

Sberatel.info

1. Februar, 2018

Prodej vzácných numismatických materiálů, tedy historických mincí, medailí a bankovek, v aukcích v Česku loni vzrostl na 410 milionů korun, o rok dříve to bylo 300 milionů Kč. ČTK to řekl spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič (M&Ch) Elizej Macho. Odhadl, že v českých domácnostech jsou numismatické sběratelské předměty za 40 miliard korun. Jejich hodnota byla před deseti lety poloviční.

Podstatný vliv na loňský nárůst měl podle Macha prodej profilové sbírky mincí a medailí Československa společnosti M&Ch, která samotná přinesla tržby přes 120 milionů Kč. “Jelikož u špičkového sběratelského materiálu je cítit zejména nedostatek nabídky, tato aukce velmi výrazně ovlivnila celkový obrat numismatického trhu,” uvedl.

Poptávka po vzácných mincích převyšuje nabídku, uvedl. Přesto podle něj platí, že 90 až 95 procent předmětů, které lidé nabídnou k prodeji, valnou hodnotu nemá. “Co je staré, nemusí být nutně vzácné,” podotkl. Růst hodnoty vzácných historických mincí však nepřetržitě stoupá a nemá větší výkyvy ani v době krize, dodal.

M&Ch v aukcích loni prodala hodnotných sbírkových kousků za 210 milionů Kč a patřil jí tak více než poloviční podíl na trhu se vzácnými mincemi. Zároveň loni padl aukční rekord, když M&Ch prodala Svatováclavský desetidukát 1937 za téměř 18 milionů korun.

Letošní rok bude záviset hlavně na nabídce kvalitního materiálu, odhadl Macho. Poptávka podle něj z trhu nemizí, spíše naopak. M&Ch připravuje aukci zaměřenou na osobu Františka Josefa I. Firma předpokládá, že akce přitáhne do Prahy sběratele a investory z Evropy, Asie i Ameriky.

ČTK, foto: M&Ch

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • veletrh Sběratel

    Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Známky, mince, medaile, pohlednice, bankovky, ceniny a další sběratelský materiál.

    05.09.2025 - 06.09.2025

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/podzim...
  • Rock & Metal market

    Gramodesky, CD, kazety, hudební memorabilie se zaměřením na rock a metal.

    06.09.2025 - 06.09.2025

    Praha , Česká republika

    www.vinylexpo.cz
  • Vinyl & Stereo Expo

    Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

    06.09.2025 - 06.09.2025

    Praha, Česká republika

    www.vinylexpo.cz
  • Minerály a drahé kameny

    Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Navštivte prodejní veletrh Minerály a drahé kameny, kde najdete několik desítek obchodníků z celé Evropy.

    05.09.2025 - 06.09.2025

    Praha, Česká republika

    www.mineralyadrahekameny...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

  • Muzeum motocyklových závodů

    Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

    Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

    www.museumcrr.cz
  • Muzeum krajky

    Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

    Prachatice, Jihočeský kraj

    krajkaprachatice.cz/
  • Automuzeum Praga

    Muzeum se sbírkou automobilů.

    Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

    www.automuzeumpraga.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter