VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sociální sítě probudily zájem o filatelii. Sbírání známek je znovu trendy!

Zdroj:

31. července, 2020

Jak se střídají dekády, mizí a znovu se do módy vrací nejrůznější trendy. Mezi ně patří i filatelie, záliba, která v posledních letech uchvátila velkou spoustu mladých lidí. Jak je ale možné, že se sbírání známek v době, kdy je i posílání dopisů spíše rarita a vše nahradila internetová pošta, stává opět populárním? Stejně jako za cokoli jiného v životě moderního člověka za to můžeme vděčit sociálním sítím.

První sběratelé známek se začali objevovat ve druhé polovině 19. století. Tehdy byla posílána velká spousta dopisů, a tak se sbírání mohli věnovat i chudší lidé, protože použitých známek bylo plno. Učitelé se také domnívali, že je to dobrý způsob, jak dětem přiblížit předměty jako dějepis, zeměpis či biologii, podle toho, jaký motiv na známce byl. Ty tak často končily u dětí, jejichž záliba ve sbírání barevných papírků jim v dospělosti zůstala a přeměnila se ve vášeň – filatelii.

Sociální sítě vzbudily zájem o známky

Jak doba pokročila a moderní technologie umožňovaly stále více způsobů, jak mezi sebou komunikovat, dopisování se stalo spíše vzácností a sbírání známek tedy zůstalo jen mezi největšími nadšenci. V posledních letech se ale tento trend znovu dostal do povědomí mladých lidí, včetně těch, pro které je samotné posílání dopisů dávná minulost. Barevné dopisní známky tak začaly zaplavovat sociální sítě jako Instagram či Twitter, které cílí převážně na mladé publikum a ukazují jim, že filatelie dávno není jen koníček pro pamětníky.

„Filatelie získává na popularitě u generace mileniálů, protože ji spousta z nich vnímá jako kreativní způsob, jak se vymanit z monotónního online světa,“ říká sedmatřicetiletá Suzanne Rae ze severního Yorkshiru. „Filatelie je něco hmatatelného; je velmi uklidňující a skvěle u ní vypnete. Navíc si rozumí s Instagramem, známky vypadají na fotkách velmi dobře. Právě Instagram a Twitter potom pomáhají mladým filatelistům ukazovat, že to není koníček jen pro staré podivínské muže.“ Suzanne Rae je teprve druhou předsedkyní filatelistické společnosti Philatelic Traders Society. Také je majitelkou online obchodu se známkami. „Byli jsme jedni z prvních, kteří k propagaci známek začali využívat sociální sítě.“

filatelie ilustrační

Téměř za každou známkou je zajímavý příběh

Za svou lásku ke známkám vděčí prarodičům. „Vyrůstala jsem v Edinburghu, kde byl – a stále je – krámek se známkami hned na rohu. Kupovala jsem si tam britské známky za peníze z kapesného. Jak jsem začala cestovat za prací, podařilo se mi vybudovat sbírku známek ze Zlatého pobřeží v Ghaně. Teď ale sbírám hlavně to, co mě zaujme a co se mi líbí – známky s příběhem nebo ty, které jsou nějak zvláštně graficky zpracované.“

Příběhy, které s sebou známky nesou, fascinují i jednatřicetiletou Sadie Medhurst. „Sbírání známek je často považováno za osamělou činnost, které se věnují hlavně starší lidé, ale to vůbec není pravda. Mně se na známkách líbí příběh, který se za nimi skrývá, třeba to, kolika rukama musely projít, než se dostaly ke mně.“

Nicholas Challinor-Halford, obchodní manažer aukční síně v Londýně, zase věří, že nově objevená láska ke známkám u mileniálů je způsobená nostalgií vůči romantické době před technologickými vymoženostmi.

„Sbírání známek je mnohem víc než koníček,“ rozplývá se nad filatelií Medhurst. „Je to životní styl, komunita.“ A možná také perfektní způsob, jak si připomenout staré dobré časy v dnešní uspěchané době.

Anna Šochová, Zdroj: theguardian.com; ilustrační foto: Shutterstock

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Prestižní numismatická aukce

  02.10.2020

  hotel CARLO IV, Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Stampex Londýn

  Největší a nejstarší filatelistický veletrh ve Velké Británii

  30.09.2020 - 03.10.2020

  Londýn , Spojené království (Velká Británie)

  www.stampexinternational...
 • Postex

  Jeden z největších veletrhů zaměřených na filatelii v Holandsku

  16.10.2020 - 17.10.2020

  Apeldoorn, Nizozemsko

 • Briefmarkenmesse Sindelfingen

  Jeden z nejstarších filatelistických veletrhů v Německu

  22.10.2020 - 24.10.2020

  Sindelfingen, Německo

  www.messe-sindelfingen.d...
 • Numismata Berlin

  Největší numismatická akce v této části Německa

  24.10.2020 - 25.10.2020

  Berlín , Německo

  www.numismata.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky