VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pošta připomene příští rok první derby Sparta – Slavia. Slavné rivaly se ale na jednu známku dostat nepodařilo

Sberatel.info

4. prosince, 2020

Zajímavé vlastní známky s legendami českého tenisu, spolupráci s novými autory i další motivy známek pro přítisky plánuje v roce 2021 Česká pošta. O emisním plánu na rok 2021 mluvil se Sberatel.info vedoucí oddělení známkové tvorby Martin Holý.

Kolik poštovních známek plánuje Česká pošta v roce 2021 celkem vydat?

Příležitostných poštovních známek máme na rok 2021 naplánováno již přes třicet. K tomu chystáme i další výplatní známky, kterých bude více jak deset.

Hned ze začátku roku se do emisního plánu vrací populární autor Maestro Václav Zapadlík. Jak bude pocta našemu přednímu portrétistovi slavných automobilů vypadat?

Tuto emisi zdařile zpracoval výtvarník Zdeněk Netopil. Na známce a doprovodných kuponech vzdává hold s důrazem na tvorbu Maestra Václava Zapadlíka. Na známce vedle portrétu vidíme i precizně zpracované historické automobily.   

Martin Holý, vedoucí odboru známkové tvorby České pošty (zcela vpravo), představuje na letošním veletrhu Sběratel dopisnici “Trabantem napříč kontinenty” za účasti vedle stojícího Dana Přibáně, hlavní tváře všech expedic a výtvarníka Karla Cettla, autora kresby. 

České poštovní známky se od loňského roku tisknou v tiskárně v Hradištku. Ovlivnilo to nějak přípravy emisního plánu na rok 2021?

Rok 2020 byl pro nás zlomový. Na počátku roku bylo možné v nové tiskárně využívat pouze tisk ofsetem. Postupem času se vyskytla nové tiskárně možnost nabídnout České poště i tisk z rytin.  A již na konci roku 2020 se nám podařilo zrealizovat první rytinu v kombinaci s ofsetem. V roce 2021 chceme na tuto emisi navázat a rytinu využívat, co nejvíce to bude možné.

Představí Známková tvorba v příštím roce nějaké nové autory?

V prvním pololetí to budou hned autoři dva. Emisi určenou pro službu „přítisky“ pod názvem Tančící dům připravuje autor Roman Sedlák. Tento autor již realizoval privátní Vlastní známky a nyní ho oslovila i Známková tvorba České pošty. Druhým novým autorem je Adam Kašpar, který připravuje emisi Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů.  

Vzhledem k dostupné ceně a rozšiřujícímu se počtu motivů jsou stále populárnější přítiskové známky. Plánujete pro ně v příštím roce nějaký nový motiv?

Jelikož nám v roce 2020 přibyl v portfoliu zástupných symbolů nový symbol B, snažíme se tuto službu pomalými kroky aktualizovat právě o tento symbol. Nechceme sběratele zahltit, proto se můžeme těšit prozatím na alternativy turistické známky a k tomu ještě na známku pro svatební účely.

Zajímavé jsou plánované vlastní známky České pošty “tenis”. O co půjde?

Již před lety se podařilo navázat Známkové tvorbě spolupráci s jedním z nejlepších československých tenistů Janem Kodešem. My na tuto spolupráci navazujeme v době, kdy uplyne 100 let od debutu československého týmu na soutěži Davis Cup.    

Pošta připomene nejen legendárního fotbalistu Josefa Masopusta, ale také první derby Sparta – Slavia. Jak se vám podařilo dostat oba odvěké rivaly na jednu známku? 

Popravdě, nepodařilo. Známky budou ve skutečnosti dvě, přičemž středem tohoto soutisku je fotbalový míč, který tyto celky spojuje. Co je rozděluje, je perforace. Jedná se ve skutečnosti o záměr autora Filipa Heyduka, který nám takto v nedávné době představil i emisi Poděkování.   

Premiéru nových známek provázela vždy právě na Hlavní poště v Praze malá výstava autorských návrhů spojená se setkáním s výtvarníky, kde bylo možné mimo jiné získat jejich autogram. Budete v této tradici pokračovat? 

Velice rádi navážeme na tato milá setkávání s příznivci filatelie. Bohužel nás momentálně limitují krizová opatření. Pevně doufáme, že v roce 2021 již bude možné i tuto tradici opět obnovit.  

Platí stále, že všechny poštovní známky České pošty lze koupit na Hlavní poště v Praze?

Těší nás, že můžeme stále nabízet nejširší možný sortiment dostupných českých poštovních známek právě v prodejně Známkové tvorby u přepážky 30 na Hlavní poště v Jindřišské ulici na Praze 1. Kolegyně z prodejny Známkové tvorby se snaží i v této složité době vycházet sběratelům vstříc, a to tak, že automaticky prodlužují dobu jejich rezervací u nově vydaných známek a jiných sběratelských kompletů.

JJ, foto: archiv a Česká pošta   

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Motocyklové a technické muzeum

  Muzeum se sbírkou motocyklů.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.veterankalendar.cz/index.php?id=5&am...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky