VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Tip na výlet: V Drážďanech vystavují československé mince včetně zápůjčky z Národního muzea

Sberatel.info

26. srpna, 2021

Platidla a medaile z doby Československa vystavuje aktuálně Mincovní kabinet Státních uměleckých sbírek Drážďany (SKD). Na výstavu s názvem Raženo v srdci Evropy. Peníze a medailérské umění v Česko/Slovensku zapůjčilo předměty ze svých sbírek i české Národní muzeum, v Německu budou vystaveny poprvé.

Prezentace zahrnuje přibližně 180 numismatických předmětů, z nichž 25 pochází z pražské sbírky. K vidění budou platidla stejně jako příklady medailérského umění od roku 1918 do současnosti.

Výstava připomíná vznik Československa po rozpadu rakousko-uherské monarchie v roce 1918. Autoři výstavy se věnují důležitým etapám historie, jako je odtržení Sudet roku 1938, pražské jaro roku 1968, sametová revoluce v roce 1989 nebo rozdělení na Českou a Slovenskou republiku roku 1993. Na základě velkého množství mincí, pamětních mincí a bankovek lze sledovat více než stoletý vývoj. Platidla totiž odrážejí politické a společenské poměry a jsou také výrazem mimořádného uměleckého designu, uvádějí pořadatelé.

V oblasti medailérství se plodná tvorba v Československu datuje již od počátků 20. století. V moderní době se tento umělecký žánr vyznačuje kreativními a experimentálními řešeními. Známí čeští a slovenští medailéři se dodnes těší uznání i za hranicemi země.

Mezi partnery a sponzory projektu patří Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, která bude mít na výstavě vlastní prezentaci.

Numismatické oddělení Národního muzea spravuje nejrozsáhlejší sbírkový soubor vztahující se ke vzniku a vývoji peněz na českém území i v evropském a světovém kontextu. Pečuje také o medaile, účelové známky, řády a vyznamenání i další příbuzný materiál. Kořeny sbírky sahají k jednomu ze zakladatelů muzea, kterým byl František Šternberk-Manderscheid. Kromě ražeb daroval muzeu i bohatý rukopisný materiál ve formě lístkového katalogu, sbírku českých mincovních nařízení a další rukopisné výpisky z oblasti mincovní organizace a dobové literatury.

První numismatická expozice byla v budově Národního muzea instalována brzy po jejím otevření, počátkem 20. století sbírka čítala 130.000 kusů. Po druhé světové válce se sbírkové fondy rozrostly na tři čtvrtě milionu kusů díky převodům ze zkonfiskovaného majetku do Národního muzea. V současné době obsahuje numismatická sbírka Národního muzea více než milion sbírkových předmětů, odborně zkatalogizována je zhruba polovina.

Více informací najdete zde.

ČTK, foto: Mincovní kabinet Státních uměleckých sbírek Drážďany (SKD

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • filatelienumismatikaostatní

    Burda Auction

    79. mezinárodní online aukce vzácných poštovních známek, autografů, mincí a bankovek.

    17.05.2025 - 17.05.2025

    Praha

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
  • 28. světový veletrh olympijských sběratelů

    Mezinárodní setkání sběratelů olympijských předmětů.

    30.05.2025 - 01.06.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.olymp-sport....
  • Bratislavské zberatel´ské dni

    Největší veletrh sběratelství na Slovensku.

    06.06.2025 - 07.06.2025

    Bratislava, Slovensko

    https://www.incheba.sk/v...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Mineralogické muzeum

    Muzeum se sbírkou přírodnin.

    Praha, Hlavní město Praha

    https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Technické muzeum v Brně

    Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

    Brno, Jihomoravský kraj

    www.technicalmuseum.cz/...
  • Muzeum hygieny

    Muzeum se sbírkou historických nočníků.

    Praha, Hlavní město Praha

    muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky