VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na jarním Sběrateli má premiéru 0 euro suvenýr “50 let metra” i sběratelská bankovka věnovaná Bohumila Hrabalovi

Sberatel.info

15. března, 2024

0 euro suvenýr „50 let metra“ vydává Sběratel ve spolupráci s Dopravním podnikem Praha. Pamětní tisk v podobě bankovky věnovaný 110. výročí spisovatelova narození přijdou na veletrh představit zástupci Polabského muzea a Středočeského kraje. Jarní Sběratel se koná 22. – 23. 3. v hotelu Olympik Praha.

V roce 2024 slaví pražské metro 50. výročí od svého zprovoznění. První trasa C, spojující Florenc s Kačerovem, byla otevřena 9. května 1974 a od té doby se stala nepostradatelnou součástí pražské dopravy. Metro přepravilo za svou historii přes 5 miliard cestujících a dnes je pátým nejvytíženějším metrem v Evropě.

Původní trasa C se od té doby rozrostla do tří linek s celkem 61 stanicemi a délkou 65,4 km. V současnosti probíhá výstavba trasy D, která po svém dokončení v roce 2029 prodlouží síť metra o další 10,4 km a 16 stanic.

Na 0 euro suvenýru, jež kulaté výročí připomíná, je vedle historické soupravy vyobrazen první úsek trasy „C“ včetně původních názvů stanic.

Sběratelská bankovka vychází v nákladu 10 000 kusů, do prodeje na veletrhu půjde ale jen prvních 3 400 kusů, ostatní jsou určeny pro potřeby Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Cena je 100 Kč (4,- €) a prodej bude zahájen první den akce v 10:00 hod. Prodejní místo bude umístěno venku z boku hotelu. Přímo na místě budou v prodeji také starší 0 euro suvenýry věnované např. skupině Olympic nebo 100. výročí založení Českých aerolinií.

Limitovaná edice 400 kusů 0 euro suvenýrových bankovek “50 let metra” bude v prodeji v dárkovém folderu. Cena 350 Kč (14 EUR).

FOLDER: MAX 5 KS

ČÍSLA 100-1000: DO 5 KS

ROČNÍKOVÁ ČÍSLA: 1 KS

OSTATNÍ ČÍSLA: DO 5 KS OSOBA

CELKOVÝ POČET BANKOVEK (MIMO FOLDERY) MAX. 5 KS / OSOBA

Vydání sběratelské bankovky věnované Bohumilu Hrabalovi inciované Polabským muzeem se sídlem v Poděbradech připomíná 110. výročí spisovatelových narozenin, jež by připadly na 28. března 2024.

Jeho život je spojen s mnoha místy, ale zcela nesmazatelně a trvale je spojený s chatovou osadou v Kersku. Od roku 2022 je majitelem Hrabalovy chaty Středočeský kraj a Polabské muzeum ji má ve správě. Letos v květnu by se měla po náročné rekonstrukci otevřít veřejnosti.

U příležitosti obou těchto událostí vydá Polabské muzeum pamětní tisk v podobě sběratelské bankovky. Její realizace se ujal grafik Matej Gábriš, který do bankovky vložil mnoho detailů z Hrabalova života, jež ho provázely prakticky celý život, ať to jsou vlaky nebo láska ke kočkám.

Bankovku vytiskla tiskárna cenin DAS Security Printing a bude obsahovat celkem 16 ochranných prvků a bude vydána v číslovaném limitovaném nákladu.

Samotné spuštění prodeje bankovky v prodejnách Polabského muzea bude zahájeno až v květnu 2024, ale v rámci jarního veletrhu Sběratel bude za účasti autora, zástupců muzea i Středočeského kraje slavnostně odhalena její podoba a to v pátek 22. března ve 13:30 hod.

Celý doprovodný program veletrhu najdete zde.

red, foto: veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum klasického knihařství

  Muzeum se sbírkou uměleckých vazeb.

  Rožďalovice, Středočeský kraj

  www.rajman.cz/
 • Muzeum Čtyřlístek

  Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

  Doksy, Liberecký kraj

  muzeum.mksdoksy.cz/
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky