VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zmizí nejmenší eurové mince navždy z oběhu? Kdy můžeme očekávat jejich konec?

Sberatel.info

31. července, 2020

Evropská unie zvažuje aplikaci drobných změn oficiálního platidla eurozóny. Jedná se o zrušení nejmenších mincí, jedno centů a dvou centů. Tyto mince se tak dostávají do přímého ohrožení. Drobáky, o které téměř nikdo nestojí a povalují se na dnech fontán po celé Evropě se tak mohou ze dne na den stát raritou.

Prezentace Evropské komise pro rok 2020 využívá výzkum z roku 2018, který tvrdí, že v žádné zemi v rámci eurozóny nepatří tyto mince mezi oblíbené. Ve zkratce, centy nechce mít v peněžence téměř nikdo. Ruku v ruce s tímto objevem přichází návrh na uniformní zaokrouhlování cen, při kterém by nebylo centy potřeba. V praxi by tak vše, co dosud stálo 99 centů, podražilo o jeden cent. Zaokrouhlené ceny by zjednodušili platební proces, co se týče jak hotovostních, tak bezhotovostních plateb, za cenu celkového zdražení.

Takzvané „švédské zaokrouhlení“, neboli Cash Rounding, bylo poprvé představeno ve Švédsku v roce 1972 jako nová metoda pro exkluzivně peněžení zaokrouhlování. Podle pravidel není tato metoda určena pro užití při jiných než hotovostních platbách. Nelze ji tedy využít při platbě šekem či kartou. Princip této metody je zaokrouhlení nahoru či dolů k nejbližšímu pěticentu, aby nedošlo k automatickému zaokrouhlení všeho směrem nahoru a zbytečné inflaci. Řekněme si ale upřímně, kolik existuje položek v běžných obchodech, které stojí například 97 centů?

Tento typ zaokrouhlování je už využíván v několika státech Evropské unie, mezi které patří Belgie, Finsko, Nizozemsko, Irsko a Itálie. Předpokládá se, že zrušení centů by mohlo EU ušetřit až 1,4 bilionu Eur na výrobě, transportu a účetnictví.

Od roku 1999, kdy Euro spatřilo světlo světa proběhla jediná změna v rámci této měny. Jednalo se o zrušení pětiset eurové bankovky. Tato bankovka zůstává zákonným platidlem, ale její oběh byl omezen, z důvodu jejího snadného zneužití pro nelegální transfery velkých objemů peněz. Debata o další změně, nyní na obrácené hodnotové straně eura, se vleče už od roku 2013.

Státy mají vůči této změně rozdílné názory. Například Francie zvažuje zavedení zaokrouhlování bez ohledu na zbytek Evropské unie. Naopak Německo se zrušení brání z důvodu častých plateb hotovostí na jeho území. Němci totiž platí cash výrazně více než jakýkoliv jiný člen Evropské unie.

Drobné mince jsou pro většinu lidí pouze odpadem v peněžence, kterého se chtějí co nejrychleji zbavit. Jedná se ale o tradiční součást hotovostní platby a byla by škoda o ni přijít úplně, mimo jiné také ze sběratelského hlediska. V dnešním světě má ale usnadnění obchodu a hladké proudění ekonomiky přednost před tradičními hodnotami, takže by nebylo k podivu, kdyby centy z oběhu do několika let opravdu zmizely.

Anna Šochová, Zdroj: numismaticnews.net; Foto: unsplash.com

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Muzeum miniatur

  Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.muzeumminiatur.cz/...
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky