VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zmizí nejmenší eurové mince navždy z oběhu? Kdy můžeme očekávat jejich konec?

Sberatel.info

31. července, 2020

Evropská unie zvažuje aplikaci drobných změn oficiálního platidla eurozóny. Jedná se o zrušení nejmenších mincí, jedno centů a dvou centů. Tyto mince se tak dostávají do přímého ohrožení. Drobáky, o které téměř nikdo nestojí a povalují se na dnech fontán po celé Evropě se tak mohou ze dne na den stát raritou.

Prezentace Evropské komise pro rok 2020 využívá výzkum z roku 2018, který tvrdí, že v žádné zemi v rámci eurozóny nepatří tyto mince mezi oblíbené. Ve zkratce, centy nechce mít v peněžence téměř nikdo. Ruku v ruce s tímto objevem přichází návrh na uniformní zaokrouhlování cen, při kterém by nebylo centy potřeba. V praxi by tak vše, co dosud stálo 99 centů, podražilo o jeden cent. Zaokrouhlené ceny by zjednodušili platební proces, co se týče jak hotovostních, tak bezhotovostních plateb, za cenu celkového zdražení.

Takzvané „švédské zaokrouhlení“, neboli Cash Rounding, bylo poprvé představeno ve Švédsku v roce 1972 jako nová metoda pro exkluzivně peněžení zaokrouhlování. Podle pravidel není tato metoda určena pro užití při jiných než hotovostních platbách. Nelze ji tedy využít při platbě šekem či kartou. Princip této metody je zaokrouhlení nahoru či dolů k nejbližšímu pěticentu, aby nedošlo k automatickému zaokrouhlení všeho směrem nahoru a zbytečné inflaci. Řekněme si ale upřímně, kolik existuje položek v běžných obchodech, které stojí například 97 centů?

Tento typ zaokrouhlování je už využíván v několika státech Evropské unie, mezi které patří Belgie, Finsko, Nizozemsko, Irsko a Itálie. Předpokládá se, že zrušení centů by mohlo EU ušetřit až 1,4 bilionu Eur na výrobě, transportu a účetnictví.

Od roku 1999, kdy Euro spatřilo světlo světa proběhla jediná změna v rámci této měny. Jednalo se o zrušení pětiset eurové bankovky. Tato bankovka zůstává zákonným platidlem, ale její oběh byl omezen, z důvodu jejího snadného zneužití pro nelegální transfery velkých objemů peněz. Debata o další změně, nyní na obrácené hodnotové straně eura, se vleče už od roku 2013.

Státy mají vůči této změně rozdílné názory. Například Francie zvažuje zavedení zaokrouhlování bez ohledu na zbytek Evropské unie. Naopak Německo se zrušení brání z důvodu častých plateb hotovostí na jeho území. Němci totiž platí cash výrazně více než jakýkoliv jiný člen Evropské unie.

Drobné mince jsou pro většinu lidí pouze odpadem v peněžence, kterého se chtějí co nejrychleji zbavit. Jedná se ale o tradiční součást hotovostní platby a byla by škoda o ni přijít úplně, mimo jiné také ze sběratelského hlediska. V dnešním světě má ale usnadnění obchodu a hladké proudění ekonomiky přednost před tradičními hodnotami, takže by nebylo k podivu, kdyby centy z oběhu do několika let opravdu zmizely.

Anna Šochová, Zdroj: numismaticnews.net; Foto: unsplash.com

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky