VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzejníci objevili prskavky staré až 70 let, byly vyrobeny v Ústí nad Labem

Sberatel.info

11. ledna, 2024

Prskavky staré až 70 let objevili v adventním čase ústečtí muzejníci při vyklízení jednoho bytu v České Lípě. Získali tak dosud nejstarší doklad kuriózní průmyslové tradice Ústecka, kterou dodnes nese místní družstvo Drutep, které vyrábí neodmyslitelné rekvizity silvestra ve čtvrti Neštěmice.

Pozůstalost pocházela po rodičích jednoho z kolegů muzejníků z památkového ústavu. “Narazili jsme v šatníku na starý sáček od mléka z dob socialismu, který byl plný prskavek. Šlo o nezvykle pestrou škálu balení včetně exportního pro Kanadu,” uvedl kurátor sbírky techniky Martin Krsek z Muzea města Ústí nad Labem.

Nález obsahoval 14 balení v devíti různých typech. Nejstarší má letopočet 1956. Podle archivních pramenů začala výroba prskavek v Neštěmicích nejdříve roku 1951. Většina balení obsahuje původní prskavky. “Zkusili jsme tři vzorky zapálit, ale hořely přerušovaně a vždy předčasně zhasly,” poznamenal Krsek.

Informace k nálezu muzejníci čerpali přímo u výrobce. “Když jsou prskavky správně uložené, budou prskat i po 100 letech. Na těchto jsou ale zřetelné hnědé tečky, to jsou částečky kovu v hořlavé směsi zrezivělé vlivem vlhka. Proto nehoří,” uvedla obchodní ředitelka Drutepu Dana Adámková. Většinu historických balení prskavek přinesených muzejníky dosud neviděla. V podnikovém archivu uchovávají nejstarší z osmdesátých let.

Obaly z padesátých a šedesátých let mají tlumené barvy a umírněnou kresbu vánočního stromku či anděla, mladší od sedmdesátých let jsou barevně i motivem pestřejší v podobě hořících prskavek nebo Mrazíka. Obchodní název převažuje prostý Vánoční prskavky, některé modely se jmenují Pyrha. Většinou je zřetelně uveden výrobce jako Drutep. Jednu výjimku tvoří balení s anglickým popisem z roku 1971, kde je původce označen Made in Czechoslovakia a dovozce společnost REG´D. z Montrealu v Kanadě. Vybočuje také balení dlouhých prskavek z osmdesátých let nazvané Bengálský oheň vyrobené v Ostravě. Ale i tento typ původně pochází neštěmického Drutepu.

“Museli jsme v rámci plánovaného socialistického hospodářství v osmdesátých letech předat část výrobní kapacity právě ostravskému družstvu, a dokonce i tamní personál zaškolovat. V roce 2010 ale výroba v Ostravě definitivně skončila,” uvedla Adámková.

Nález obohatí sbírku techniky, která dosud dokumentovala výrobu šesti typy papírového obalu darovanými rokem 1976. V lednu si ho budou moci prohlédnout návštěvníci, bude exponátem měsíce. Výroba prskavek je v Neštěmicích bez přerušení dodnes, a to v historickém továrně AKO na fotografický materiál (na úvodní fotce) postavené v třicátých letech 20. století průkopnickým podnikatelem Aloisem Komárkem. Na tuzemský i zahraniční trh odsud ročně vypraví desítky milionů kusů.

ČTK, foto: Muzeum města Ústí nad Labem

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Městské muzeum

  Muzeum s expozicí drahých kamenů.

  Nová paka, Královéhradecký kraj

  muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky