VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzejníci objevili prskavky staré až 70 let, byly vyrobeny v Ústí nad Labem

Sberatel.info

11. ledna, 2024

Prskavky staré až 70 let objevili v adventním čase ústečtí muzejníci při vyklízení jednoho bytu v České Lípě. Získali tak dosud nejstarší doklad kuriózní průmyslové tradice Ústecka, kterou dodnes nese místní družstvo Drutep, které vyrábí neodmyslitelné rekvizity silvestra ve čtvrti Neštěmice.

Pozůstalost pocházela po rodičích jednoho z kolegů muzejníků z památkového ústavu. “Narazili jsme v šatníku na starý sáček od mléka z dob socialismu, který byl plný prskavek. Šlo o nezvykle pestrou škálu balení včetně exportního pro Kanadu,” uvedl kurátor sbírky techniky Martin Krsek z Muzea města Ústí nad Labem.

Nález obsahoval 14 balení v devíti různých typech. Nejstarší má letopočet 1956. Podle archivních pramenů začala výroba prskavek v Neštěmicích nejdříve roku 1951. Většina balení obsahuje původní prskavky. “Zkusili jsme tři vzorky zapálit, ale hořely přerušovaně a vždy předčasně zhasly,” poznamenal Krsek.

Informace k nálezu muzejníci čerpali přímo u výrobce. “Když jsou prskavky správně uložené, budou prskat i po 100 letech. Na těchto jsou ale zřetelné hnědé tečky, to jsou částečky kovu v hořlavé směsi zrezivělé vlivem vlhka. Proto nehoří,” uvedla obchodní ředitelka Drutepu Dana Adámková. Většinu historických balení prskavek přinesených muzejníky dosud neviděla. V podnikovém archivu uchovávají nejstarší z osmdesátých let.

Obaly z padesátých a šedesátých let mají tlumené barvy a umírněnou kresbu vánočního stromku či anděla, mladší od sedmdesátých let jsou barevně i motivem pestřejší v podobě hořících prskavek nebo Mrazíka. Obchodní název převažuje prostý Vánoční prskavky, některé modely se jmenují Pyrha. Většinou je zřetelně uveden výrobce jako Drutep. Jednu výjimku tvoří balení s anglickým popisem z roku 1971, kde je původce označen Made in Czechoslovakia a dovozce společnost REG´D. z Montrealu v Kanadě. Vybočuje také balení dlouhých prskavek z osmdesátých let nazvané Bengálský oheň vyrobené v Ostravě. Ale i tento typ původně pochází neštěmického Drutepu.

“Museli jsme v rámci plánovaného socialistického hospodářství v osmdesátých letech předat část výrobní kapacity právě ostravskému družstvu, a dokonce i tamní personál zaškolovat. V roce 2010 ale výroba v Ostravě definitivně skončila,” uvedla Adámková.

Nález obohatí sbírku techniky, která dosud dokumentovala výrobu šesti typy papírového obalu darovanými rokem 1976. V lednu si ho budou moci prohlédnout návštěvníci, bude exponátem měsíce. Výroba prskavek je v Neštěmicích bez přerušení dodnes, a to v historickém továrně AKO na fotografický materiál (na úvodní fotce) postavené v třicátých letech 20. století průkopnickým podnikatelem Aloisem Komárkem. Na tuzemský i zahraniční trh odsud ročně vypraví desítky milionů kusů.

ČTK, foto: Muzeum města Ústí nad Labem

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

  Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

  Železná ruda, Plzeňský kraj

 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Automuzeum Praga

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.automuzeumpraga.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky