VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Armádní muzeum na Žižkově bude nově otevřeno na podzim

Sberatel.info

20. ledna, 2022

Armádní muzeum na pražském Žižkově bude po náročné rekonstrukci otevřeno letos na podzim. Návštěvníkům nabídne výrazně rozšířenou výstavní plochu, kavárnu nebo přednáškové sály. V tzv. klenotnici budou vystaveny největší poklady muzea například palné zbraně vyrobené pro císařovnu Marii Terezii či jediný dochovaný prapor z bitvy na Bílé hoře. Významná část muzea bude věnována připomínce první světové války a legiím.

Zásadní rekonstrukce budovy z období první republiky začala v roce 2018. Muzeum, které patří pod Vojenský historický ústav (VHÚ), převezlo své sbírkové předměty do depozitářů v Lešanech u Prahy a do náhradních prostor se přesunuli i jeho pracovníci.

VHÚ zveřejnil videa s novou podobou muzea, v nichž ředitel VHÚ Aleš Knížek například představil nový vstup do muzea, který vede pod původní dvoranu. V podzemí, které získalo prosklený strop, je recepce, odkud se návštěvníci dostanou do expozic nebo výtahem do kavárny. Přístup do muzea bude nově možný i z cyklostezky od zadní části budovy.

V podzemí vznikl zcela nový sál, ve kterém VHÚ plánuje podle Knížka požádat čtyřikrát ročně příležitostné výstavy. Týkat by se mohly historických témat nebo třeba vývoje zbraní. Další výstavy budou umístěny v prostoru původní dvorany, který vznikl jejím zastřešením. Určen bude i pro společenské akce. Připraveny jsou také přednáškové sály pro školní skupiny.

Do otevření muzea na pražském Žižkově mohou fandové vojenství navštívit expozice Vojenského historického ústavu v Lešanech…

Do původního stavu bylo uvedeno foyer včetně někdejší výmalby stropu, který byl vyveden v národních barvách ohraničených zlatými pruhy.

Podle ředitele odboru muzeí VHÚ Michala Buriana nová expozice provede návštěvníky celými českými dějinami od 6. století do současnosti.

Představeno tak bude nejranější období národních dějin, období Přemyslovců a Lucemburků nebo války husitské a s Turky. V expozici věnované třicetileté válce bude vystaven jediný dochovaný prapor z bitvy na Bílé hoře. Další části se budou týkat třeba napoleonských válek nebo bitvy u Hradce Králové z roku 1866. Největší unikáty ze sbírek VHÚ budou podle Buriana vystaveny v tzv. klenotnici. Budou mezi nimi třeba palné zbraně vyrobené pro císařovnu Marii Terezii nebo pro císaře Františka Josefa.

… nebo v leteckém muzeu ve Kbelích.

Významná část muzea bude věnována připomínce první světové války a legiím, nabídne i rekonstrukci zákopů první světové války. Ty podle Knížka návštěvníka díky moderním technologiím zavedou přímo na bojiště.

Vystavena budou také díla československých umělců, kteří se první světové války účastnili. Další sály ukážou československou zbrojní výrobu ze 20. a 30. let minulého století nebo období mobilizace. Dobu druhé světové války představí zcela nová expozice umístěná v podzemí.

Rekonstrukce muzea měla původně stát asi 724 milionů korun, podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ale vícepráce navýšily cenu o 192 milionů. Část z nich podle NKÚ vycházely z objektivních a nepředvídatelných důvodů, dodatečné práce v hodnotě nejméně 28 milionů korun plynuly z chyb v projektové dokumentaci.

ČTK, foto: Vojenský historický ústav

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • 8. ročník modelářské výstavy

  Modely aut, vláčků a další techniky plus retro hračky na jednom místě to vše spojené s burzou.

  27.05.2022 - 29.05.2022

  Slatiny u Jičína, Česká republika

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  25.06.2022 - 25.06.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Le salon de la philathélie

  Tradiční veletrh filatelie v Paříži.

  23.06.2022 - 26.06.2022

  Paříž, Francie

  https://www.cci-paris-id...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum turistických známek

  Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

  Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

  https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  1 000 000 sbírkových předmětů nejen ze střední Moravy na jednom místě.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Filmové muzeum Milana Wolfa

  Muzeum se sbírkou vzácných kinematografických exemplářů. e-mail: [email protected]

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky