VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ještě do 4. června ukazuje Moravské zemské muzeum veřejnosti vzácné mince

Sberatel.info

27. května, 2017

Moravské zemské muzeum (MZM) na měsíc ukazuje veřejnosti vzácné mince ze svých bohatých sbírek. Na výstavě v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu jsou k vidění exponáty z období od 5. století před naším letopočtem až po zlatou medaili z roku 1929. Výstava končí 4. června a koná se u příležitosti 200. výročí založení muzea.

Návštěvníci výstavy uvidí výběr unikátních a velmi vzácných mincí a medailí, které jsou jen malou ukázkou z velkého množství sbírkových předmětů numismatického oddělení muzea. To čítá téměř čtvrt milionu předmětů.

Antický svět na výstavě prezentují ukázky římských, řeckých a keltských mincí. Vystaveny jsou také vzácné tolarové a dukátové ražby císařů Ferdinanda I. a Ferdinanda II. z brněnské mincovny. V expozici je velký poklad obsahující 937 pražských grošů z první poloviny 15. století z Kostelan na Kroměřížsku nebo poklad zlatých mincí z Kobližné ulice v Brně, který se našel počátkem 20. století. Poklad byl původně rozebrán dělníky a zachránit jej pomohli až četníci. Zbylo z něj zhruba 20 mincí.

Na výstavu se nevešel svitavský poklad, který obsahoval 23 kilogramů stříbra. Našel se při rekonstrukci měšťanského domu ve třech sudech. Když dělníci kopli do stropu, začaly se na ně sypat peníze. Ražby byly z 19. století.

“Vybrali jsme unikáty z velkého množství numismatických předmětů. Výběr byl velmi těžký,” uvedla vedoucí numismatického oddělení muzea Dagmar Grossmannová. Některé antické ražby byly podle ní nalezeny na Moravě. Z pozdější doby je zajímavostí například tolar k úmrtí Štěpána Šlika v bitvě u Moháče v roce 1526, korunovační medaile krále Ludvíka Jagellonského z roku 1544 nebo pamětní medaile k popravě anglického krále Karla I., který přišel o hlavu v roce 1649.

“Numismatické oddělení je jedno z menších ale je to nejbohatší oddělení našeho muzea. Obsahuje spoustu vzácných ražeb, které jsou jedinečné na celém světě,” uvedl generální ředitel Moravského zemského muzea v Brně Jiří Mitáček.

Počátky numismatické sbírky sahají až k samotným počátkům Františkova muzea, které bylo předchůdcem MZM. Nejstarší záznam v inventáři je starý 201 let. Muzeum systematicky sbíralo například moravské ražby.

Čtk, ilustrační foto MZM

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
 • Veteran muzeum

  Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

  Nová Bystřice, Jihočeský kraj

  www.muzeumveteranu.cz/...
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky