VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Česku máme rekordní sbírku mechanických střelnic. Používali se na ně speciálně vyrobené zbraně

Sberatel.info

2. August, 2023

Důmyslnou mechaniku i komické ilustrace oceňuje na historických mechanických střelnicích jejich sběratel Miloslav Vaváček. Jsou to podle něho hračky, které snadno zaujmou i dnešní děti. Střelnice sbírá i renovuje.

Zatím jich nashromáždil 18, což je v Česku rekord, jak v Pelhřimově potvrdila Agentura Dobrý den spravující českou databázi rekordů. V pelhřimovské Muzea rekordů a kuriozit je také nyní možné jednu ze střelnic vidět mezi exponáty.

Střelnice má obvykle rozměr menšího kufru. Dřevěná skříňka je vyplněná kartonem, zadní stěna schovává mechaniku, díky níž se ve vyobrazené scéně kácí k zemi trefená zvířata, trefená slepice snese vejce, jinde se po zásahu ze špuntové pušky nebo pistole otevírá okno nebo víko nad servírovaným pokrmem.

 Právě propracované ilustrace a to, že nejde jen o prosté zásahy do terče, dělají podle Vaváčka mechanické střelnice tak zajímavými. Bavily se nad nimi děti, ale při oslavách je oceňovali i dospělí.

Mohly sloužit i pro střelecký výcvik. Střílelo se na ně speciálně vyrobenými zbraněmi. “Jedná se už o velice sofistikované zbraně, nejsou to jenom hračky v pravém slova smyslu, že by to byla věc na pár použití a tím to končí, ale jsou to téměř dokonale vyvedené modely skutečných zbraní,” řekl Vaváček.

V jeho sbírce je mnoho kusů z Francie. Vyráběla je společnost Soussine. Některé kusy pocházejí z Německa, jiné z Anglie nebo USA. Nejstarším exemplářem ve sbírce je střelnice z roku 1901. Mechanické hračky se už v té době vyráběly sériově. Do současnosti se ale střelnic mnoho nedochovalo. “Z jednoho prostého důvodu – když do toho pořád střílíte, tak to prostě za nějaký čas rozstřílíte,” řekl Vaváček.

Kusy, které do sbírky nakoupil a zrenovoval, vyobrazují kromě honu a štvanice na zvěř i svatební hostinu, hotel s hosty v oknech nebo scénu s Pierotem a Harlekýnem.

ČTK, foto: Agentura Dobrý den

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags