VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Národním muzeu vystavili alegorické karty z počátku třicetileté války

Sberatel.info

2. August, 2023

Soubor alegorických karet z počátku třicetileté války znázorňuje porážku českých stavů a útěk Fridricha Falckého.

Expozice s názvem Karetní partie zimního krále nabízí šest rámů s šestatřiceti kartami pocházejícími z Vídně, které jsou oslavou vítězství katolických císařských vojsk nad protestantskými vzbouřenci v období bitvy na Bílé Hoře roku 1620.

Soubor karetních mědirytů, který byl používám spíše k propagandě habsburské monarchie než ke hraní, je možné v historické budově NM navštívit do 20. října.

“Karty jsou rozděleny do čtyř klasických barev tak, jak je známe dnes, a prezentují události těsně před stavovským povstáním, stavovské povstání jako takové a jeho porážku,” uvedl kurátor a autor výstavy Richard Šípek.

Karty, které vlastnili příslušníci šlechty, mají symbolické značení. Zelené listy značí idylické období prožívané Čechy a Moravany pod vládou Habsburků, kule symbolizují vrtkavost doby a štěstěny, srdcové karty znázorňují samotné období války a přípravu k bitvě. “Na jednu stranu srdce značí loajálnost císařových věrných, na druhou stranu zde vidíme rozťatá a probodnutá srdce představující zničení povstalců,” řekl Šípek.

Prohru českých stavů a útěk jejich vůdců z Čech symbolizují žaludy jako “potrava”, která jako jediná zbyla poraženým. Obrázky na kartách mají satirický charakter. Například na šestce je osel verbující vojáky proti císaři. Jinde se jedná o propagaci katolického císařství – eso znázorňuje kvetoucí zemi pod vládou Habsburků, sedmička úrodnou Moravu a osmička Uhry s vinou révou.

Karty doplňují vysvětlující latinské komentáře významného slezského sběratele a bibliofila Františka Gottfrieda Troila, v jehož majetku soubor byl. Autorem textů na kartách je pravděpodobně polský františkán Wojciech Dembołęcki, který působil jako vojenský kaplan polského kozáckého oddílu, který rovněž zasáhl do bojů třicetileté války. Proto je soubor nadepsán „Vysvětlení tajemství nových hracích karet“, zvaných „Karty kozáků lisovčíků“.

Karty se svým vznikem vážou k roku 1621. Originální soubor mědirytů se dochoval ve dvou exemplářích. Jeden z nich je součástí tzv. Troilova sborníku, souboru téměř 200 grafik ze začátku 17. století, který má ve svých sbírkách NM. Druhá sada je vystavena v Německém muzeu hracích karet v Leinfelden-Echterdingenu.

ČTK, foto: Národní muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags