VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Národním muzeu vystavili alegorické karty z počátku třicetileté války

Sberatel.info

2. August, 2023

Soubor alegorických karet z počátku třicetileté války znázorňuje porážku českých stavů a útěk Fridricha Falckého.

Expozice s názvem Karetní partie zimního krále nabízí šest rámů s šestatřiceti kartami pocházejícími z Vídně, které jsou oslavou vítězství katolických císařských vojsk nad protestantskými vzbouřenci v období bitvy na Bílé Hoře roku 1620.

Soubor karetních mědirytů, který byl používám spíše k propagandě habsburské monarchie než ke hraní, je možné v historické budově NM navštívit do 20. října.

“Karty jsou rozděleny do čtyř klasických barev tak, jak je známe dnes, a prezentují události těsně před stavovským povstáním, stavovské povstání jako takové a jeho porážku,” uvedl kurátor a autor výstavy Richard Šípek.

Karty, které vlastnili příslušníci šlechty, mají symbolické značení. Zelené listy značí idylické období prožívané Čechy a Moravany pod vládou Habsburků, kule symbolizují vrtkavost doby a štěstěny, srdcové karty znázorňují samotné období války a přípravu k bitvě. “Na jednu stranu srdce značí loajálnost císařových věrných, na druhou stranu zde vidíme rozťatá a probodnutá srdce představující zničení povstalců,” řekl Šípek.

Prohru českých stavů a útěk jejich vůdců z Čech symbolizují žaludy jako “potrava”, která jako jediná zbyla poraženým. Obrázky na kartách mají satirický charakter. Například na šestce je osel verbující vojáky proti císaři. Jinde se jedná o propagaci katolického císařství – eso znázorňuje kvetoucí zemi pod vládou Habsburků, sedmička úrodnou Moravu a osmička Uhry s vinou révou.

Karty doplňují vysvětlující latinské komentáře významného slezského sběratele a bibliofila Františka Gottfrieda Troila, v jehož majetku soubor byl. Autorem textů na kartách je pravděpodobně polský františkán Wojciech Dembołęcki, který působil jako vojenský kaplan polského kozáckého oddílu, který rovněž zasáhl do bojů třicetileté války. Proto je soubor nadepsán „Vysvětlení tajemství nových hracích karet“, zvaných „Karty kozáků lisovčíků“.

Karty se svým vznikem vážou k roku 1621. Originální soubor mědirytů se dochoval ve dvou exemplářích. Jeden z nich je součástí tzv. Troilova sborníku, souboru téměř 200 grafik ze začátku 17. století, který má ve svých sbírkách NM. Druhá sada je vystavena v Německém muzeu hracích karet v Leinfelden-Echterdingenu.

ČTK, foto: Národní muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
 • Muzeum krajky

  Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

  Prachatice, Jihočeský kraj

  krajkaprachatice.cz/
 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags