VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava „Flaška“ ukazuje, že v Ústí vyráběli lahve pro Coca Colu Egypt, Čínu i Kubu

Sberatel.info

13. April, 2022

Na výstavě věnované fenoménu lahve prezentuje muzeum v Ústí nad Labem část ze své bohaté sbírky pocházející z kdysi největší továrny na výrobu lahví v Rakousku-Uhersku. Poslední exponáty zachránili historici zpod nánosů holubího trusu těsně předtím, než zchátralý areál nechal srovnat před třemi lety jeho majitel se zemí.

Do sbírek se dostal obsah původní vzorkovny už v 70. letech minulého století. Představuje ji první a poslední výstavní místnost. “Je tu přehled toho, jaké lahve sklárna vyráběla či jen vyrábět mohla. Někoho překvapí, že tu najde i lahve vyrobené pro firmu Coca Cola. Primárně však šlo o laboratorní sklo, třeba pivních lahví tu je poskromnu,” řekl kurátor výstavy Jakub Doležel.

Ústeckou sklárnu založil roku 1871 coby svou dceřinou společnost Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Firma potřebovala hlavně obrovské množství demižonů na export kyselin a dalších agresivních chemických látek. Právě demižon se stal vlajkovou lodí sklárny, několik je jich také na výstavě. Na počátku 20. století podnik přebrali do svého impéria tepličtí průmyslníci Mühligové, kteří zde v roce 1913 zahájili automatizovanou výrobu díky nákupu nových amerických strojů Owens. Od té chvíle se produkce lahví prudce zvýšila a sklárna vyvážela do celého světa včetně Egypta, Číny nebo Kuby.

Lahve s nápisy exotických destinací byly možná impulsem, který vedl historiky před padesáti lety k jejich záchraně. Zachovali se i papírové štítky a část archivu. Návštěvníci si mohou udělat na výstavě představu, jak vypadala výroba, jak produkty ženy balily, jak vypadala továrna a její venkovní sklad plný demižonů. Do podoby lahví jsou uzpůsobeny police s obalovým sklem nejrůznějších barev a velikostí, krásu sklu ve vitrínách dodává hra světel. Nechybí ani dvě obří ručně foukané flašky, které podle kurátora sloužily jako reklamní výrobky na veletrzích.

Sklárna ukončila výrobu v roce 1997. Co s podařilo z ní zachránit, si mohou zájemci prohlédnout v muzeu do konce února 2023.

Více najdete na stránkách muzea – https://www.muzeumusti.cz/

ČTK, jj, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags