VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sbírku Muchových plakátů shromážděnou Lendlem uvidí v Miláně

Sberatel.info

16. March, 2016

Kolekce plakátů Alfonse Muchy, kterou léta shromažďoval bývalý tenista Ivan Lendl, se představí v Itálii. Ode dneška do března ji v Miláně uvidí návštěvníci Královského paláce (Palazzo Reale di Milano), příští rok pak bude vystavena v Janově. ČTK o tom informovala Pavlína Stránská za Nadační fond Richarda Fuxy, který sbírku od Lendla získal.

Před dvěma lety se výstava Muchových plakátů v Praze stala událostí, k níž se upírala pozornost. Zejména kvůli jménu bývalého tenisty, který v roce 1986 emigroval z tehdejšího Československa, také ale díky vysoké návštěvnosti i způsobu uspořádání výstavy. Konala se v Obecním domě, jejím producentem ale byla jedna z největších tuzemských reklamních společností BigMedia, s níž je Fuxa spojen. Masivní reklamní kampaň může mít velký podíl na návštěvnosti, která dosáhla 185.000 diváků a stala se nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění roku 2013.

Z kolekce čítající 116 plakátů je nyní zapůjčeno téměř devět desítek děl, která budou navíc ve výstavě s názvem Alfons Mucha a atmosféra Art Noveau doplněna dalšími secesními artefakty od různých zahraničních institucí a dalších majitelů. I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta Lendlova je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, které jsou součástí této kolekce. Jejím kurátorem se po Fuxově nákupu stal historik umění Karel Srp, uvedla Stránská.

Záštitu výstavě v Královském paláci poskytla města Milán i Praha. Fuxa již dříve řekl ČTK, že jeho přáním je trvalé vystavení kolekce v Praze, ideálně ve spojení s Muchovou Slovanskou epopejí. Ta patří městu Praha a nyní je dočasně vystavena ve Veletržním paláci. “Plakáty ho proslavily, ale jeho životní naplnění byla epopej, kombinované vystavení v jednom místě by bylo úžasné. Je to ale i o politické diskusi na úrovni města, státu, já bych se tomu nevyhýbal, byl bych rád, kdyby něco takového mohlo vzniknout,” uvedl loni.

Cenu, za níž Fuxa sbírku koupil, neuvádí. V médiích se v době prodeje objevila suma 3,5 milionu dolarů, tedy přibližně 70 milionů korun, pravděpodobně ale šlo o částku vyšší. Podle svých slov je vlastníkem sbírky Fuxa prostřednictvím svého nadačního fondu.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • MIF – International Money fair podzim

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    26.09.2025 - 28.09.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/up...
  • Minerály a drahé kameny – podzim

    Největší podzimní akce v Praze zaměřená na minerály, drahé kameny, fosilie, autorské šperky a věci pro vlastní tvoření.

    11.10.2025 - 11.10.2025

    Praha , Česká republika

    www.veletrhmineralu.cz...
  • Stampex Londýn

    Největší filatelistický veletrh ve Velké Británii.

    22.10.2025 - 25.10.2025

    Londýn , Spojené království (Velká Británie)

    https://www.stampexinter...
  • Filatelistický veletrh Ulm

    Největší akce zaměřená na filatelii v Německu.

    23.10.2025 - 25.10.2025

    Ulm, Německo

    https://briefmarken-mess...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Veteran muzeum

    Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

    Nová Bystřice, Jihočeský kraj

    www.muzeumveteranu.cz/...
  • Muzeum krajky a prodejní galerie

    Muzeum se sbírkou krajek.

    Vamberk, Královéhradecký kraj

    www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
  • Muzeum sportovních vozů

    Muzeum se sbírkou závodních a sportovních automobilů.

    Lány, Středočeský kraj

    www.auto-muzeum.cz/
  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags