VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Josef Jungmann, Blaise Pascal a cyklista Jan Veselý se sešli ve stejný čas na nových známkách České pošty.

Sberatel.info

14. June, 2023

Tiskový list s jedním z našich nejslavnějších hereckých párů obsahuje čtyři známky, které mají nominále 34 Kč. Autorem obou portrétů je výtvarník Jan Maget.

Na obálce prvního dne (FDC) jsou zpodobněni oba herci vždy v popředí s tím, kterému je obálka věnována. Tisklo se ofsetem v celkovém nákladu 22 000 tiskových listů.

 Jak uvádí v tiskové zprávě Česká pošta, „prošel tentokrát tiskový list dramatickým vývojem. Původním zadáním bylo vzpomenout oblíbenou herečku Libuši Šafránkovou u příležitosti nedožitých sedmdesátých narozenin. Na jaře roku 2022, kdy zemřel její manžel, nezapomenutelný herec Josef Abrhám, bylo zřejmé, že i on na již rozpracovaném tiskovém listu nesmí chybět.“

Použitá razítka prvního dne vydání vtipně odkazují ke slavným filmům, které má veřejnost s oběma herci neodmyslitelně spojené. V případě Josefa Abrháma „Vrchní prchni“, u Libuše Šafránkové „Tři oříšky pro popelku“.

Přední český buditel Josef Jungmann, filolog, lexikograf, spisovatel a překladatel a mimo jiné autor pětidílného „Slownjku česko-německého“, který obsahoval 120 000 hesel, je vyportrétován výtvarnicí Renátou Fučíkovou. Letos uplynulo 250 let od jeho narození.

Autorka znázornila symbol prolnutí českých a německých tradic, jako proplétající se dubové a lipové haluze. Námětem FDC je pak Josef Jungmann v rektorském taláru se slovníkem v ruce. Známka tištěná ofsetem v nákladu 400 000 kusů nese nominále „B“.

Známka, která připomíná matematika Blaise Pascala, je dílem výtvarníka Pavla Piekara, liniovou kresbu pak provedl rytec Václav Fajt. Prvotní inspirací byla pro autora podle materiálů České pošty „částečná znalost jeho knihy Myšlenky, která byla několikrát přeložena do češtiny. Inspirací mu též byla Pascalova doba a svět francouzského umění, které hodně čerpalo z italského baroka.“

Na FDC je pak kombinace několika motivů z Pascalovy mechanické kalkulačky – tzv. Pascaliny, kterou  Blaise Pascal vymyslel a údajně se jí vyrobilo okolo 50 kusů. Známek s portrétem Blaise Pascala se ale ofsetem vytisklo podstatně víc, celkový náklad čítá 400 000 kusů.

Legendárního československého cyklistu Jan Veselého, který by letos oslavil sté narozeniny, ztvárnil výtvarník Petr Minka v dobách jeho největší sportovní slávy s vítězným úsměvem na tváři a v dresu národního cyklistického družstva se zlatým věncem za 1. místo v Závodě míru.

Jak uvádí česká pošta, zobrazené motivy celé emise překlenují období od roku 1939, kdy Jan Veselý započal svoji sportovní kariéru vítězstvím v závodě pekařských učňů v Modřanech až do roku 1949, kdy se stal absolutním vítězem Závodu míru. Při hledání informací autorovi pomohl internet, filmy, reportáže a dokument o Janu Veselém pod názvem Za císaře…

Na FDC projíždí Jan Veselý jako vítěz na kole cílovou čáru závodu s rukama nad hlavou. Nová známka má nominále 23 Kč a tiskla se ofsetem v nákladu 400 000 kusů.

Spolu s novými poštovními známkami uvádí pošta do oběhu dopisnici s přítiskem Moldavská dráha. A to s natištěnou písmenovou známkou „A“ s motivem historické poštovní trubky.

Jak v tiskové zprávě pošta vysvětluje, „v levé části dopisnice byla použita kresba z původního návrhu známky Technické památky – 130 let Moldavské dráhy z roku 2015 od Adolfa Absolona s motivem pracovního vlaku s lokomotivou Louny na nádraží v Dubí (dříve Ober – Eichwald) dle fotografie z roku 1884.“

Moldavská horská dráha, někdy nazývaná též Krušnohorská železnice či Teplický „Semmering“ je železniční trať spojující Most s Moldavou v Krušných horách. Kdysi vedla až do saského Freibergu. Obrazová část přítisku je doplněna texty „Moldavská dráha (Teplický Semmering) žije!“ a „Moldauer Bahn (Teplitzer Semmeringbahn) lebt!“.

Dopisnici vytiskla Tiskárna Hradištko ofsetem v nákladu 1 650 kusů.

red, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Zámek Berchtold

  Muzeum se sbírkou bankovek a mincí.

  Kunice, Středočeský kraj

  www.zamekberchtold.cz/muzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags