VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nejkrásnější známkou roku 2022 je Chudobínská borovice

Sberatel.info

28. June, 2023

Na druhém místě se umístila známka z emise Technické památky „Schwarzenberský plavební kanál“, třetí příčku obsadila „Labuť velká“.

V Anketě o nejkrásnější známku roku 2022 letos zvítězila příležitostná písmenová známka z emise Ochrana přírody: Chudobínská borovice, jejíž nominále je zastoupeno písmenem „B“. ¨

Autorem návrhu emise je Zdeněk Daněk, který se tak nově zařadil mezi autory pyšnící se titulem vítěze Ankety o nejkrásnější známku roku.

Mezi vítěze z minulých let patří například velká jména známkové tvorby jako Oldřich Kulhánek, Miloš Ondráček nebo manželé Knotkovi.

Ti bodovali i letos právě s „Labutí velkou“, která je součástí oblíbené emisní série „Ochrana přírody“, tentokrát věnované Máchovu kraji. Autorem motivu z emise Technické památky: Schwarzenberský plavební kanál je Adolf Absolon.

Ústředním motivem vítězné známky je Chudobínská borovice za maximálního vodního stavu Vírské přehrady, kdy její krásný vzhled nejlépe vyniká.

Jde o solitérní strom rostoucí na skalnatém výběžku levého břehu přehrady. Chudobínská borovice byla také vyhlášena Evropským stromem roku 2020.

Solitérní strom se nachází na skalnatém ostrohu levého břehu nádrže u bývalé obce Chudobín v katastru obce Dalečín v okrese Žďár nad Sázavou, nad někdejším hamerským splavem. Strom byl znám již v dobách před napuštěním Vírské přehrady a stal se i častým objektem děl výtvarných umělců a fotografů. Jeho věk se odhaduje na 300 až 350 roků.

Všechny poštovní známky, které se umístily na předních příčkách ankety budete moct zakoupit na podzimním veletrhu Sběratel, který se koná od 8. do 9. září na výstavišti PVA Expo Letňany.

O Jaromíra a Libuše Knotkových můžete na veletrhu získat také podpis během autogramiády, kde pokřtí také novou sběratelskou bankovku ze série  „World Bank of Wildlife Libuše a Jaromíra Knotkových“. Tentokrát bude věnována divokým evropským zvířatům.

JJ s využitím materiálů České pošty a Wikipedie, foto: Česká pošta a Wikipedia

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Moravské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.mzm.cz/numismaticke-oddeleni/...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum miniatur

  Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.muzeumminiatur.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags