VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nové známky připomínají výročí Mikuláše Kopernika a zvou na zámek Kozel

Sberatel.info

22. February, 2023

Renesanční hvězdář se narodil před 550 lety v polské Toruni, klasicistní lovecký zámek Kozel pak patří mezi oblíbené turistické cíle v Plzeňském kraji.

Námětem známky je portrét Mikuláše Koperníka v renesančním průhledu s noční oblohou, na které je slunce se čtyřmi drahami obíhajícími planetu. V pozadí vystupují hřbety jeho vědeckých spisů.

„Zdůraznil jsem pro Kopernika typické znaky, které známe z jeho portrétů, tedy dlouhý nos a dlouhé vlasy a samozřejmě planetární soustavu,“ řekl výtvarník Jindřich Ulrich k tomu, jak známka vznikala.

Autorem rytiny FDC, kterých bylo zhotoveno 2 400 kusů, je rytec Bohumil Šneider. Pohled do studijního prostoru středověkého kláštera má podle autorů symbolizovat kontrast moderního vědce a tradičního klášterního bádání. Inspirace pro postavu mnicha pochází ze středověkého dřevorytu.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně 23 Kč a tisklo se ofsetem v nákladu 750 000 kusů.

Jindřich Ulrich je mimo jiné autorem poštovní známky s portrétem Marie Terezie z roku 2017. Jak sám řekl, „v její době se cítím nejlépe“.

Pohled na lesní zámek Kozel z nedalekého kopečku je dílem výtvarnice Ivany Lomové, pro kterou je to první poštovní známka. Pro inspiraci se autorka vypravila přímo na místo, kde hledala nejvhodnější pohled na zámek a též zajímavé detaily zámku.

Při své tvorbě původního návrhu autorka použila fixy, akvarel i pastelky. „Původně jsem si naivně myslela, že když mám vytvořit poštovní známku, můžu si sama vymyslet i námět,“ vzpomíná se smíchem autorka. „Proto jsem ze zámku Kozel byla nejdřív trochu rozpačitá, přišel mi moc fádní.“ Pak jela ale místo osobně navštívit a jak říká, shledala, že propojení objektu s krajinou, rozložení budov a nádherný park kolem, je velmi půvabné a příjemné místo.

Symbol kozla je na zámku přítomný téměř všude, takže není náhoda, že je hlavním motivem poštovního razítka.  FDC pak nabízí pohled do vstupních dveří zámku s výhledem ústícím v obdélníkovém vnitřním dvoře.

Známka má hodnotu 39 Kč vyjádřenou písmenem E a je tedy určena pro posílání zásilek v rámci Evropy. Tiskla se ofsetem v nákladu 96 000 kusů, FDC pak digitálně v celkovém počtu 2 500 kusů.

Všechny nově vydané poštovní známky České pošty bude možné koupit na jejím stánku na mezinárodním veletrhu Sběratel, který se uskuteční od 8. do 9. září na výstavišti PVA Expo v Praze.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags