VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přítulná koťata, tramvaj Brožík & Křižík či známku k předsednictví v EU vydává nově Česká pošta

Sberatel.info

29. June, 2022

Emisi nových poštovních známek doplňuje příležitostná písmenová známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze. Jedno z koťat je také hlavní tváří letošní reklamní kampaně veletrhu Sběratel.

Koťata prodávaná ve formě známkového sešitku jsou dílem výtvarnice Jitky Mašínové a známky nesou nominále „B“, které v současnosti odpovídá 19 korunám. Tisklo se ofsetem v nákladu 100 000 ks sešitků, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 600 kusů.

Jedno z koťat patří kočce bengálské (v dospělostí může vážit až 10 kg), druhé pak kočce perské. Do Evropy se perská kočka dostala již v sedmnáctém století a stala se rychle symbolem moci a bohatství. Přes svůj název nepochází z Orientu dnes si je možné vybrat z více než 60 různých zbarvení.

Poštovní známka věnované tramvaji od firmy Brožík & Křižík je zajímavá nejen svým motivem, ale také tvarem. Šestiúhelník je novinka, kterou Česká pošta nabízí ve svém programu Vlastních známek.

Tramvaj č. 18 je nejstarší provozuschopná elektrická tramvaj ve střední Evropě pochází z dílen plzeňské karosárny Václava Brožíka a českého vynálezce z oboru elektrotechniky Františka Křižíka. Dne 29. června 1899 zahajovala tramvajový provoz v Plzni, a do ulic vyjela jako první.

Historická tramvaj s maximální přepravní kapacitou 18 cestujících (z toho 16 sedících) pochází z ateliéru Petra Ptáčka. Tiskové listy se samolepicími známkami se v tiskárně Hradištko tiskly ofsetem v celkovém nákladu 100 000 kusů známek s nominále „B“.

Poštovní známku k předsednictví ČR v Evropské unii navrhl Filip Heyduk a je určena pro posílání v rámci Evropy, nese tedy písmeno „E“ (v současnosti odpovídá 39 Kč). Ofsetem jich bylo vytištěno 400 000 kusů, FDC se tisklo digitálem v nákladu 2 800 kusů.

Známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze je pak od výtvarníka Miroslava Roubíčka. Nominále je zastoupeno písmenem „E“ a známek bylo vytištěno 400 000, FDC pak 2 600 kusů.

Mezinárodní rada muzeí ICOM (International Committee of Museums), založená v roce 1946, je jediná celosvětová muzejní asociace a patří mezi nejvýznamnější profesní organizace na světě. Hlavním úkolem ICOM je prezentace a ochrana muzeí, kulturního a přírodního dědictví, hmotného i nehmotného, z minulosti i současnosti pro budoucnost. Od svého založení sdružuje zhruba 3 500 muzeí po celém světě ve 119 národních radách, což představuje téměř 50 000 muzejníků a muzejních odborníků v jediné organizaci. Jejím vrcholným shromážděním je právě generální konference, která se koná jednou za tři roky.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum klasického knihařství

  Muzeum se sbírkou uměleckých vazeb.

  Rožďalovice, Středočeský kraj

  www.rajman.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags