VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Aukce medailí a mincí Antium Aurum vynesla přes 72 milionů, nejvíc desetikoruna z roku 1893

Sberatel.info

3. May, 2022

Více než 550 mincí, medailí a dalších uměleckých předmětů zájemci vydražili za zhruba 72 milionů korun včetně aukční přirážky. Nejcennější byla desetikoruna z doby vlády Habsburků s portrétem Františka Josefa I. z roku 1893 vydražená za 2,7 milionu korun (110.000 euro). Mince je zkušební ražbou čtyři roky před zavedením mincí s tímto motivem do oběhu.

Aukcí se o víkendu v Praze podle majitele aukčního domu Pavla Kroužka zúčastnilo osobně i on-line přes 200 lidí. Převažovali dražitelé z České republiky, Slovenska, Polska či Maďarska, nové majitele ale našly dražené mince či medaile také v Japonsku, Německu či USA.

“Velký zájem byl zejména o svatováclavské dukáty a mince z období vlády Habsburků. Nejvzácnější mince překonaly své dosavadní rekordy a potvrdil se tak rostoucí zájem o numismatiku,” uvedl Kroužek.

Mezi nejhodnotnějšími mincemi byl také Svatováclavský desetidukát z roku 1930, který se vydražil za 90.000 eur, tedy více než 2,2 milionu korun bez aukční přirážky. Za stejnou částku se prodal také Svatováclavský dvoudukát z roku 1951.

Dražily se také střelecké medaile a poháry. Nejdražší byl čtyřdukát střeleckého spolku Vídeň z roku 1873. Medaile, která je na trhu pouze v sedmi kusech, se vydražila za 40.000 eur, tedy necelý milion korun. Více než 340.000 korun vynesl stříbrný střelecký pohár VII. Moravská zemská a jubilejní střelba Jihlava z roku 1899. Pohárů se dnes dražilo 11.

“Numismatika zažívá v posledních letech boom a nyní je to umocněné tím, že lidé chtějí svoje volné peníze investovat,” dodal Kroužek. Nejvzácnější mince se podle něj zhodnocují ročně o desítky procent, aktuálně roste také obliba medailí.

V loňském roce sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Obrat byl o 100 milionů korun větší než dosavadní rekord z roku 2017. Celková cena deseti nejdražších obrazů loni činila 370,5 milionu korun, 19 obrazů stálo více než deset milionů korun, 187 obrazů se prodalo za více než milion korun.

ČTK, jj, foto: aukční dům

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Pivovarské muzeum v minipivovaru Florián

  Zajímavá expozice pro všechny fandy pivovarnictví a sběratele pivních suvenýrů.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags