VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratel na Vyškovsku vlastní přes 1500 betlémů, i ve skořápce

Sberatel.info

2. January, 2018

Celkem 1540 rozmanitých betlémů vlastní sběratel Libor Pištělka ze Švábenic na Vyškovsku. Sbírka je podle jeho slov tou největší na světě. Jen papírových betlémů má přes 1000, skládají se z více než půl milionu figurek. Jak řekl ČTK, chybí mu ještě pohyblivý betlém. Sbírka je trvale vystavená ve švábenickém muzeu, kde zabírá několik místností.

K vidění jsou tam betlémy ze dřeva, keramiky, marcipánové, perníkové, čokoládové, z vizovického těsta, ale také skleněné, porcelánové nebo v ořechové skořápce. “Všechny jsou jedinečné. Sbírám je už velmi dlouho. V muzeu je ještě místo, takže je pořád ještě mám kam dát. Doma mám teď asi dalších deset nových,” řekl jednasedmdesátiletý Pištělka.

Betlémy kupuje či je dostává darem. Nejvíce jich je papírových, vystřihovaných, a to přes 1000. Čítají přes půl milionu figurek, Pištělka všechny vlastnoručně vystřihoval. Většinu z nich musel podlepit tvrdším papírem, aby držely, také přilepit špejli zezadu a nalepit na polystyren. Ten následně ozdobit a ještě upravit i za pomocí špendlíků. Pištělka uvedl, že špendlíků těch použil asi 17 kilogramů. “Ty hodiny, které jsem nad tím strávil, se ani nedají spočítat. Ale jinak se to prostě dělat nedalo,” uvedl.

První betlém dostal už jako kluk v roce 1957, šlo o národopisný betlém malířky Marie Fischerové-Kvěchové. I tento první je v muzeu vystavený. K vidění jsou však i betlémy například od Vojtěcha Kubašty nebo Josefa Lady. Pištělka má ve své sbírce kousky od 225 českých malířů. Vlastní však betlémy nejen z Česka, ale i z dalších zemí, například z Polska, Francie, Rakouska, ale i exotických zemí, jako je Peru, Ekvádor nebo Zambie. “Všude jsem nebyl, koupil jsem je nejčastěji na poutních místech, třeba v Lurdech ve Francii. Ale na některých z nich je stejně cedulka Made in China,” uvedl.

Jeho přáním je získat pohyblivý betlém, který zatím ve sbírce nemá. “Ale ty jsou už hodně drahé a je to všechno o penězích,” dodal.

O muzeum ve Švábenicích se Pištělka stará a pořádá v nich tři až čtyři výstavy ročně, v naprosté většině z jeho dalších sbírek. Betlémy vystavuje celoročně, vidělo je dohromady už asi 10.000 lidí. Kromě betlémů mohou nyní zájemci vidět v pořadí 74. výstavu s 1000 českými a moravskými koledami.

ČTK, ilustrační foto: www.staryrozmital.cz

Více na: http://www.svabenice.cz/node/507

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

    Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

    28.04.2024 - 28.04.2024

    Mondorf-les-Bans, Lucembursko

  • World Congress Collectors of Paris

    Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

    26.04.2024 - 28.04.2024

    Paříž, Francie

    www.cmc-paris.com
  • MIF Maastricht

    Největší veletrh bankovek a papírových cenin.

    03.05.2024 - 05.05.2024

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/en...
  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věci

    18.05.2024 - 18.05.2024

    Jihlava , Česká republika

    https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum technických hraček

    Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

    Velvary, Středočeský kraj

    www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
  • Muzeum Moto & Velo

    Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

    Přerov nad Labem, Středočeský kraj

    www.motovelomuzeum.cz/...
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum Jindřichohradecka

    Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

    Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

    www.mjh.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags