VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ceny minerálů z nitra horských masivů stoupají až do milionových částek. Nyní je můžete vidět v Českém ráji

Sberatel.info

26. July, 2023

Minerály převážně z Alp, ale i z Uralu, Karákóramu nebo Jeseníku vystavuje Muzeum Českého ráje v Turnově. Minerály z nitra horských masivů patří mezi nejkrásnější minerály na světě.

Kurátor výstavy Jan Bubal odhaduje, že cena vystavených minerálů se pohybuje okolo dvou milionů korun. Nejvíc vystavených vzorků pochází z alpských žil, které jsou podle kurátora nejvýznamnějším a nejatraktivnějším způsobem mineralizace.

“Svůj název dostaly podle Alp, typického výskytu, kde se nachází tyto minerály v nejhezčích a nejlepších ukázkách,” vysvětlil Bubal. Nalézt je ale lze i v Himálaji, Pamíru, na Uralu, ale také třeba v Jeseníkách. Alpské žíly jsou známé především díky odrůdám křemene, který se vyskytuje v horských dutinách, takzvaných krystalových sklepech. “V takových dutinách můžou být pak třeba i několik desítek až stovek kilogramů těžké,” řekl kurátor. Vznik minerálů souvisí se vznikem pohoří, v němž vznikne trhlina a krystal pak může růst několik milionů let.

Najít krystal v horách není nic snadného. Mnoho zkušených sběratelů, kterým se v Alpách říká strahleři, podle Bubala zahynulo. “Je to velké riziko, protože dutina se vám může zhroutit. Je to v nepřístupných terénech, neustále se tam něco rozsypává a je to nebezpečné. Ale zároveň čím nebezpečnější terén, tím máte větší šanci objevit novou a obrovskou dutinu,” vysvětlil kurátor. I kvůli riziku spojenému s jejich hledáním tak ceny krystalů stoupají až do milionových částek.

Výstava, která je podrobným průřezem krystalů různých tvarů z různých míst, potrvá do listopadu. 

Jednu z vitrín věnoval kurátor nejvyšší hoře Evropy Mont Blanc, odkud pocházejí křišťály a záhnědy, které sám sbíral. “Jsou z dutin, které jsou třeba v nadmořských výškách kolem 3000 metrů,” řekl.

Rozhodl se vystavit i záhnědu, tedy hnědou odrůdu křemene, z Jizerských hor. Většinu minerálů pro výstavu si ale turnovské muzeum půjčilo. Návštěvníci tak mohou vidět kolekci minerálů ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně, Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a od soukromých sběratelů.

Turnovské muzeum má i vlastní sbírku minerálů. Jeden z krystalů z ní byl muzejním exponátem měsíce června (na obrázku). Bubal by chtěl, aby zůstal vystavený po celé letní prázdniny. Jde o křišťál z Velké Kraše na Jesenicku, kde je ložisko křemene známé už od začátku 16. století. “Je to skutečně výjimečný vzorek a myslím si, že koresponduje s výstavou,” dodal. Přestože je ve Velké Kraši podle Bubala přes 67.000 tun křemene a zhruba 335 tun drahých kamenů, od roku 1925 se tam těží jen příležitostně.

ČTK, foto:Turnovské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Národní muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags