VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nové známky s prezidentem odkazují na Foglara, státní hymnu i motocykly Jawa

Sberatel.info

3. května, 2023

Po dlouhém napínání nejen filatelistů představil prezident Petr Pavel oficiální poštovní známku se svým portrétem. Má celkem deset různě barevných variant, nominále „B“, tedy 23 Kč a bude ji možné koupit pouze v celém archu se všemi deseti barvami za 230 Kč.

Spolu se známkami představil Petr Pavel sérii stejně různobarevných oficiálních portrétů. Fotografii Petra Pavla a jeho snímek s první dámou Evou Pavlovou pořídili Jana Jabůrková a Jiří Turek ze studia J3T.

“Moje vize byla nemít žádný portrét ani žádnou známku, není to totiž zrovna způsob prezentace, který by mi byl vlastní. Ale když jsem viděl odezvu ze strany lidí, kteří by chtěli mít portrét prezidenta ve školách nebo na úřadech, tak jsem nakonec dal zelenou kreativnímu týmu, aby se toho chopil. Já jsem s výsledkem velmi spokojený a věřím, že všem, kteří čekají na portrét nebo na známku, to udělá radost,” řekl prezident Petr Pavel.

Ihned po zvolení Petra Pavla prezidentem se začalo spekulovat, jak bude vypadat nová prezidentská známka. Ten ale nejprve všechny zaskočil prohlášením, že žádnou nechce.

Barevný koncept nazvaný Kolóra na tiskové konferenci kreativní tým představil takto: Česká republika je země plná barev. A každá z těch barev v sobě ukrývá odkaz na nějaké místo, událost, nebo věc, kterou nosíme ve svých srdcích. Je jich nespočet. Vybrali jsme tedy alespoň pár z nich, které každý z nás dobře zná a hovoří k nám důvěrným hlasem.

„Inspirovali jsme se třeba textem státní hymny, ve které po skalinách šumí borové lesy. Inspirovali jsme se také českou krajinou, přírodou, konkrétně národním stromem,“ shrnul podle webu České televize vedoucí projektu Petr Štěpán. Další barvy odkazují podle něj například na houbaření, řemesla, venkov, odstín žluté nazvaný „vontská špendlíková“ zase odkazuje na dílo Jaroslava Foglara. Červená barva podle Štěpána reprezentuje motocykly Jawa.

Samolepicí známky tištěné ofsetem v tiskárně Hradištko budou na poštách dostupné od 7. června. V první emisi tiskárna vytiskne 100 000 archů, tedy celkem milion známek.

Oficiální fotografie prezidenta i prezidentského páru je ke stažení na webu www.hrad.cz a ve fotobance ČTK/Profimedia www.profimedia.cz. Vytištěné portréty A2 v 10 různých barvách budou k standardně k dostání na www.sevt.cz.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum dýmek

  Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

  Proseč, Pardubický kraj

  www.muzeumdymek.cz/
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky