VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Novou poštovní známku pro Jiřího Šlitra navrhl Jiří Suchý

Sberatel.info

28. února, 2024

Známka symbolicky zobrazuje Šlitra u klavíru s revuální tanečnicí po boku. Sto let od narození legendárního českého skladatele, pianisty a komika ale připomíná i medaile, nová kniha nebo řada výstav.

Jak píše Česká pošta v průvodním textu k nové známce, kresba Šlitra zády k divákovi je humorným prvkem a odkazuje na jeho komické nadání. Revuální kostým tanečnice pak symbolizuje Šlitrovu lásku k revue, kabaretu a tingltanglu, žánrům, kterým se věnoval po většinu své kariéry. Známka tak vzdává hold Šlitrově všestrannosti a jeho trvalému vlivu na českou kulturu.

Námětem FDC je tvrdý klobouk – buřinka, jež k Jiřímu Šlitrovi neodmyslitelně patřila, a pruhovaná košile s motýlkem.

Tisklo se ofsetem v tiskárně Hradištko v nákladu 300 000 kusů, FDC pak digitálem v nákladu 2 300 kusů.  

Známka s nominále 27 Kč je o to výjimečnější, že jejím autorem je Jiří Suchý, Šlitrův dlouholetý partner a spolupracovník. Suchý a Šlitr se potkali v roce 1957 a brzy se stali nerozlučnou dvojicí. Společně založili divadla Semafor, pro které napsali a režírovali řadu legendárních představení, jako například Jonáš a dr. Matrace, Člověk z půdy, Faust a Markétka, Kdyby tisíc klarinetů a mnoho dalších.

Suchý a Šlitr se skvěle doplňovali. Suchý byl textař a komik, Šlitr skladatel a pianista. Jejich humor byl inteligentní, originální a nadčasový. Svými písničkami a skeči bavili a inspirovali celé generace Čechů.

Spolupráce Suchého a Šlitra bohužel tragicky skončila v roce 1969, kdy Šlitr ve věku 48 let zemřel. Suchý i nadále pokračuje v divadelní a hudební tvorbě a dodnes s úctou a láskou vzpomíná na svého geniálního partnera.

Jiří Šlitr se už v minulosti objevil také na medailích. V roce 2014 emitovala Pražská mincovna stříbrnou medaili k jeho nedožitým devadesátinám. V roce 2021 pak slavil stejné výročí Jiří Suchý a Česká mincovna k této události vydala třídílnou minisérii pamětních medailí mapujících jeho kariéru. První ražba z ryzího zlata patřila Jiřímu Šlitrovi.

Na pultech knihkupectví je rovněž nová kniha “Doktor Klavír” a v Semaforu měla tento měsíc premiéru malá revue s názvem Šli tři Šlitři.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Retroautomuzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů z let 1948 - 1989.

  Strbadice u Benešova, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com/...
 • Muzeum turistických známek

  Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

  Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

  https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
 • Zámek Kynžvart

  Metternichova sbírka kuriozit

  Kynžvart, Karlovarský kraj

  www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky