VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Český trh se vzácnými mincemi loni stoupl na 594 milionů korun

Sberatel.info

5. dubna, 2022

Proti roku 2020, který výrazně ovlivnila pandemie covid-19, šlo o nárůst o 55 procent. Vyplynulo to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič.

Nejsilnější příčinou rekordních aukčních prodejů nebyl podle firmy počet špičkových předmětů v nabídce, ale jejich cenové nárůsty. Proti roku 2019 zdražilo například vybrané modelové portfolio o 60 procent, některé předměty zdražily i několikanásobně.

Rok 2020 se nesl ve znamení snížení objemů nabízeného materiálu. Trh klesl na 383 milionů Kč. připomněla firma. Sběratelé z obavy, aby v nastalé a hlavně nestandardní situaci například ze zbrklosti neprodali cenné kousky ze své sbírky, tak podle ní častěji kvalitní numismatický materiál zadržovali.

„Prvotní krize je snad už zažehnána. Rok 2021 se nesl ve znamení velkého oživení, kdy nejen váhající aukcionáři, ale už i prodávající pochopili, že aukce uspořádané ve virtuálním prostředí, tedy přes internet a telefony, dokázaly plnohodnotně nahradit klasické sálové aukce,” uvedl spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič Elizej Macho.

Sběratelé se podle něj radují, ale zůstávají obezřetní. Nadále přetrvává celkem značná neochota kvalitní materiál z budovaných sbírek dále prodávat, a to navzdory markantním cenovým růstům.

Jedním z nejzajímavějších lákadel loňského roku se podle firmy stala sbírka významného pražského podnikatele Josefa Nováka, který žil v letech 1882 až 1936. Tato sbírka vešla do povědomí veřejnosti jako ‘Poklad z kufru’ a ČR ji navrátila dědicům Nováka. Do aukce putovaly mince v odhadované hodnotě 80 milionů Kč a největší atrakcí byly právě skvosty z prvorepublikové sbírky Josefa Nováka, uvedla společnost.

V roce 2022 prozatím není podle Macha vidět příliš mnoho faktorů, které by mohly kromě dalších cenových nárůstů napomoci kulhající nabídce. Poptávka po numismatických předmětech nadále dramaticky roste. “Předpokládáme, že zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě spolu s inflací tento trend v roce 2022 nezchladí,” uvedl Macho. Historické mince jsou podle expertů jednou z nejvýnosnějších a nejméně rozkolísaných investic.

ČTK, jj, foto: Macho a Chlapovič

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum českého ráje v Turnově

  Muzeum, které mimo jiné vlastní jednu z největších sbírek drahých kamenů v České republice.

  Turnov, Liberecký kraj

  www.muzeum-turnov.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky