VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Karel Gott, hokejista Vladimír Růžička, motocykl Jawa nebo Čtyřlístek se letos sejdou na mincích a medailích České mincovny

Sberatel.info

13. března, 2019

Česká mincovna vstoupila do letošního roku opravdu velkolepě – druhou největší zlatou mincí světa v hodnotě 100 000 000 Kč, kterou Česká národní banka oslavila 100 let národní měny. „Zajímavé sběratelské emise, ale plánuje mincovna i na zbytek roku 2019,“ říká marketingový ředitel České mincovny Jaroslav Černý.

Na jaké motivy a novinky v letošním emisním plánu mincovny byste zvlášť upozornil?

V letošním roce se v emisním plánu České mincovny objevilo několik novinek. Jednak je to nová série stříbrných mincí „Na kolech“ ve které si připomínáme 60. výročí představení vozu Škoda Felicia z roku 1959, první nákladní automobil Tatra, motocykl Jawa a sérii uzavře vlaková souprava slovenská Strela. Velmi zajímavě zpracovana Čtyřdílná minisérie  s všeříkajícím názvem „Vynálezy Leonarda da Vinci“ vychází u příležitosti 500. výročí okamžiku, kdy renesanční muž vydechl naposledy. První stříbrná mince představuje létající stroj, který lze přirovnat k dnešní helikoptéře. Autorem je nadějný medailér Asamat Baltaev. Ze zlatých mincí a medailí je třeba vyzdvihnout sérii Národní hrdinové či Příběhy naší historie, kde si připomínáme významné osobnosti spojené s rokem 1969 nebo události z roku 1989.

03_glider_reverse 02_helicopter_obverse 01_helicopter_reverse

Určitě velkou zajímavostí je zlatá desetiuncová mince Český lev 2019. Jaký je o ni zájem?

Série investičních mincí Český lev se všeobecně setkává s velkou poptávkou a to nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Vzhledem k zvýšenému zájmu jsme se také rozhodli nabídnout sadu těchto investičních mincí ve složení 5uncí, 10uncí a 1kg v limitovaném nákladu 15ks a i tato nabídka se setkala s velkým zájmem investorů.

Kdo se letos objeví v populární sérii „Legendy českého hokeje?

V letošním roce sérii hokejistů otevírá Vladimír Růžička, který jako kapitán reprezentace získal zlatou olympijskou medaili v Naganu 1998, následovat budou dvojice Jiří Šlégr – Jaroslav Pouzar, Dominik Hašek – Vladimír Martinec

vladimir_ruzicka_au_proof_a vladimir_ruzicka_au_proof_etue_01

Hned několika mincí se letos dočká Karel Gott. Jak těžké je takového umělce přesvědčit ke spolupráci a jaký je o mince s jeho podobiznou zájem?

Celý projekt s Karlem Gottem se připravuje již rok. Nakonec jsme se domluvili na sérii tří medailí, které zachycují různé etapy jeho života. První z nich si mistr přijel vyrazit do Jablonce nad Nisou osobně a ta nese podtitul zpěvák, další medaile, jejíž autorkou je medailérka Mária Filová vyjde v březnu a poslední ze série s názvem Fenomén je připravena k mistrovým 80 narozeninám v červnu. Karel Gott byl potěšen, když se po 4 letech vrátil do mincovny a poznával stejné tváře ve výrobě.

Představíte letos nějaké nové výtvarníky a medailéry?

V letošním emisním plánu se objeví hned dvě nová jména. Tou první je Tereza Eisnerová, jejíž zpracování medaile k narozeninám určitě potěší každého obdarovaného a druhým je slovenský medailér  Mirosv Hric, který ztvárnil Václava IV. a Zikmunda Lucemburského na zlatou dvouuncovou minci.

Karel Gott Karneval (2) Karel Gott Karneval (3)

Zlatá mince Karlovy Vary – Tržní kolonáda vyjde v červnu, kdy se ve Varech koná filmový festival. Budete nějak blíže spolupracovat s jeho organizátory?

Tato naše nejmenší zlatá mince bude vsazena do litografické pohlednice s karlovarskou kolonádou. Je to částečně sběratelský artikl, ale také hezký dárek z návštěvy Karlových Varů ve zlatě. Případné propojení festivalu a mince nevylučujeme.

V emisním plánu se také objevují postavičky z komiksu Čtyřlístek, který letos slaví 50 let. Ten už se na mincích před lety objevil pod hlavičkou holandské firmy Numiscollect. Čím se vaše mince budou lišit?

Postavičky z komiksu Čtyřlístek připravuje naše medailérka Mária Filová a věřím, že její ztvárnění zaujme každého příznivce známých postaviček a také mladší generaci sběratelů.

Jak dnes vidíte mezi zákazníky poměr sběratelů a investorů?

 Je evidentní (a to nejen u numismatiků), že obec sběratelská stárne a mladší generace nepokračuje v tomto koníčku. Je to spíše tak, že mladší generace chápe sběratelství spíše jako formu investování, a tudíž se dostávají do investorské kategorie.

 

JJ, foto: Česká mincovna

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum miniatur

  Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.muzeumminiatur.cz/...
 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
 • Muzeum papírové krásy

  Muzeum se sbírkou blahopřejných pohlednic.

  Liberec - Machnín, Liberecký kraj

  papirovakrasa.wgz.cz/rubriky/uvod...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky