Sberatel.info
20. dubna, 2022
Čítá na 260 položek s časovým rozptylem až do roku 1850. Jedná se především o střelecké medaile z Čech, Moravy a Slezska, vládní střelecké medaile z období vlády Františka Josefa I. a medaile ze střeleckých závodů v Německu a Švýcarsku. V XIII. sálové aukci, která proběhne 30. dubna v pražském hotelu Carlo IV. se budou dražit také střelecké poháry, odznaky a dekorace. Navazující dražby nabídnou vzácné mince a medaile z období vlády Habsburků nebo Československa včetně vzácných svatováclavských dukátů.
V sobotu 30. dubna proběhnou dvě sálové aukce s Live Bidding v jeden den: Dopoledne se uskuteční XIII. aukce se zaměřením na střelecké medaile a dekorace a odpoledne se uskuteční XIV. aukce mincí a medailí. XV. internetová aukce mincí a medailí pak proběhne následující den v neděli 1. května.
Všechny plánované dražby nabídnou vzácné habsburské a světové mince a medaile mimo jiné Československa, Švýcarska, Německa, Francie, Ruska a dalších zemí. Sálové aukce budou přenášeny prostřednictvím internetu a bude se jich tedy možné zúčastnit a dražit na dálku (Live Bidding).
Odkaz na katalogy jednotlivých aukcí najdete zde.
Střelecké medaile patřily od 16. století k ceněným trofejím
Získání střelecké medaile s sebou neslo vysokou společenskou prestiž. Střelecké slavnosti začali původně pořádat bohatí měšťané pro své střelecké sbory a brzy se k nim připojila také šlechta. Největší rozkvět pak zaznamenaly v 19. a počátkem 20. století.
Účastníci měli možnost prokázat své střelecké umění a dovednost v zacházení se střeleckými zbraněmi. Odměnou vítězům byly právě střelecké medaile ražené z různých kovů a v různých velikostech. Pokaždé se ale jednalo o mistrovská medailérská díla, na jejichž vzniku se podíleli přední medailéři a zlatníci své doby.
Střelecká slavnost byla privilegovanou společenskou událostí, která proto poutala pozornost široké veřejnosti. Často se konaly pod patronací vládnoucí dynastie a střelecké medaile se tak už v době svého vzniku stávaly vyhledávanými sběratelskými předměty. A zůstaly jimi dodnes.
Jak se píše v úvodu Stručného přehledu vývoje střelectví na Moravě a Slezsku „medaile je dokument o politických, národních, hospodářských, kulturních i sportovních událostech, jež ovlivňují život státu. Je svým významem klenotem nebo dokladem, obrazem nebo talismanem, vyznamenáním nebo památkou. Zahrnuje v sobě vše, od ideálu k reklamě, od ušlechtilého uměleckého díla až po dílo umělecky zcela bezvýznamné“.
Velká část střeleckých medailí se dnes nachází v muzejních sbírkách, koupit proto ucelenou partii ve vysokém stupni zachovalosti je výjimečnou příležitostí, která se na numismatickém trhu objevuje jen velmi vzácně.
V XIV. sálové aukci se bude dražit 286 položek včetně oblíbených svatováclavských dukátů
Aukce tradičně začne dražbou mincí a medailí z období vlády Habsburků. Co do počtu položek je nejvíce zastoupeno období vlády Františka Josefa I., kde budou v nabídce opět mince v mimořádných zachovalostech. Na které položky je dobré zvlášť upozornit?
Následně budou draženy mince a medaile z Československa včetně velmi oblíbených svatováclavských dukátů. Zastoupeny budou jak 10 Dukáty, tak i 5ti, 2 a 1 dukáty.
Antium Aurum patří mezi tří největší české aukční síně zaměřené na prestižní numismatiku. Mezi nimi je navíc držitelem rekordu, kdy na její aukci v říjnu loňského roku, byla vůbec poprvé v historii dražena nejvzácnější československá mince 5 Dukát 1937. V konečném výsledku dosáhla historické ceny 850.000 eur bez aukční přirážky.
red, foto: Antium Aurum