VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vínová bunda, již nosil Nicholson v Osvícení, půjde do aukce

Sberatel.info

21. března, 2018

Klapku z filmu Spalující touha z roku 1999, vínově červenou bundu, kterou nosil herec Jack Nicholson v hororu Osvícení z roku 1980, a řadu dalších předmětů spojených s tvorbou amerického režiséra Stanleyho Kubricka bude 27. března dražit turínská aukční síň Astebolaffi ze sbírky režisérova bývalého asistenta Emilia D'Alessandra a jeho ženy Janette.

D’Alessandro začal pro Kubricka pracovat jako řidič, postupně se mezi nimi rozvinul osobní vztah a stali se přáteli. D’Alessandro nakonec pro režiséra, který se vyznačoval samotářstvím, pracoval jako asistent od roku 1971 až do režisérovi smrti v roce 1999.

bunda

Z hororu Osvícení do dražby půjdou například dva koberce z místnosti, kde hlavní protagonista “pracuje” na svém románu. Vyvolávací cena je 2000 dolarů (asi 41.300 Kč) za každý. Obzvláště cenným kouskem je část původního filmu (vyvolávací cena 3000 dolarů, tedy zhruba 62.000 Kč), na němž manželka zešílivšího spisovatele nese jejich syna v náručí. D’Alessandro jej dostal přímo od Kubricka, třebaže o režisérovi bylo známo, že po sestřihu zbytku filmu pálí.

Z Kubrickova snímku Olověná vesta z roku 1987 o vietnamské válce se v aukci objeví jeden z klobouků seržanta Hartmana, který v první části filmu svěřené nováčky ve výcvikovém středisku psychicky i fyzicky týrá. Vyvolávací cena je 3000 dolarů, tedy asi 62.000 Kč. Dražit se bude i vinylová deska s původním soundtrackem, který složila Kubrickova dcera, a vojenská bunda, kterou režisér při natáčení nosil.

kubrik 3

Aukční síň nabídne i rekvizity ze snímku Mechanický pomeranč z roku 1971 anebo třírohý klobouk, který pro Barryho Lindona, protagonistu stejnojmenného filmu z roku 1975, navrhla italská designérka a držitelka Oscara Milena Canonerová.

Z osobních věcí do dražby půjde pověstná Kubrickova plátěná oranžová taška Tenga 2 s černým ramenním popruhem – jedna z prvních minimalistický a lehkých tašek na kameru – kterou měl filmový tvůrce vždy u sebe. Vyvolávací cena je 8000 dolarů, tedy asi 165.000 Kč. Dražit se budou i ručně psané poznámky, jež Kubrick adresoval Emiliovi a Jannettě.

ČTK, foto: Astebolaffi

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • Slezské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Opava, Moravskoslezský kraj

  www.szm.cz/rubrika/89/sbirka/numizmatick...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky