VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Belgický holubář chová holuby za miliony. Největší zákazníci jsou čínští sběratelé

Sberatel.info

22. října, 2019

Je šťastným chovatelem, který letos v březnu prodal poštovního holuba za 1,25 milionu eur (přes 32 milionů Kč). Tím je dnes už slavný Armando. Belgičan Joël Verschoot je v důchodu, čas věnuje chovu svých šampionů a přemýšlí už o dalším rekordním obchodu. Částka dosažená v internetové dražbě překonala jeho předešlý rekord, 400.000 eur (10,3 milionu Kč) za prodej Nadine jednomu bohatému čínskému sběrateli.

Verschoot žije v Ingelmunsteru nedaleko Courtrai na západě Belgie. Vzpomíná na tuto dražbu, jejíž výsledek byl komentován jako neuvěřitelný. O holuba soupeřili dva Číňané, kteří přihazovali po 100.000 eurech (2,6 milionu Kč), až jeden z nich odpadl.

“Nikdy bych si byl nepomyslel, že částka může být tak vysoká,” říká dnes čtyřiašedesátiletý důchodce, který se zamiloval do holubů už jako mladík. Jeho otec cvičil holuby pro víkendové soutěže.

Verschootův předek jich ale měl 50, zatímco Joël, jediný z devíti dětí, který převzal rodovou pochodeň, jich má dnes 300. Jednou je zdědí jeho syn Dieter.

Od doby, co Joël Verschoot odešel v roce 2015 do důchodu, udělal ze svého oblíbeného koníčka výnosné zaměstnání na plný úvazek. Ptákům denně věnuje deset hodin. Jeho obchod se začal rozvíjet v souvislosti s rostoucím zájmem asijských investorů o belgické ptáky, kteří mají pověst nejlépe vycvičených na světě.

tdafbtwitteraotw_aotw

Číňané jsou dnes hlavními klienty belgického dražebního serveru PIPA (Pigeon Paradise – Ráj holubů) a podle jeho generálního ředitele Nikolaase Gyselbrechta zajišťují 40 procent celkového obratu.

Verschoot vysvětluje, že si svou mezinárodní pověst vybudoval díky výsledkům v soutěži na střední vzdálenosti (500 až 700 kilometrů), což umožňuje holubímu samci či samičce, kteří vystartují brzy ráno, vrátit se ke svému partnerovi po letu s rychlostí asi 80 kilometrů za hodinu, ještě týž večer.

Dva týdny před soutěží se páreček rozdělí. A tak v den soutěže stimuluje holuba k rychlému návratu do hnízda touha po partnerovi.

Pokud jde o Armanda, holuba za 1,25 milionu eur, tak ten je velmi mazaný, říká Verschoot. Už od svých dvou let, kdy byl dostatečně zkušený, aby se vyhnul elektrickému vedení nebo predátorovi, hromadil ocenění: na soutěžích v Limoges v letech 2017 a 2018 byl druhý a loni na dvou soutěžích ve Francii zvítězil.

Začátkem letošního roku zvítězil i v polské Poznani v jakési lize mistrů pro poštovní holuby, kam každá země vyslala své zástupce.

Po prodeji byl Armando zřejmě umístěn do belgického chovu v majetku Číňanů, za účelem reprodukce. Jeho kupec je přesvědčen, že jeho DNA bude velmi vyhledávaná, podobně jako je tomu u plnokrevníků. Armanda si koupil podnikatel v nemovitostech, který v Číně organizuje sázky.

Joël Verschoot se doma pečlivě stará o Armandovy potomky, zvláště o jednoho “syna” a jednu “dceru”, které izoloval, aby spolu měli mláďata. “Brzy bude mít Armando vnoučata, která se budou prodávat stále dráž a dráž, je to nekonečné,” říká.

To se některým expertům nelíbí. “Pořádný chovatel se o holuba nezajímá kvůli jeho spermatu,” říká Bernard Ancia z časopisu Belgický chovatel. Tradice soutěží poštovních holubů, která je zakořeněna v Belgii, ale i v Nizozemsku a na severu Francie, se tak vytrácí, soudí.

ČTK, foto: archiv

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • filatelie

  Aukční dům Flaška

  Poštovní známky, přes 700 položek českých i zahraničních.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Bratislava , Slovensko

  www.filatelie-flaska.cz/...
 • ostatní

  Antikvity Praha

  Historické zbraně, užité umění, obrazy a asiatika.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Praha

  artplus.cz/cs/aukcni-sin...
 • numismatika

  Aurea Numismatika

  109. a 110. sálová aukce, mince, medaile, vyznamenání a papírová platidla.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Praha

  www.aurea.cz/aukce
 • umění

  Aukční dům Zezula

  Starožitnosti a umělecké předměty.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Praha

  www.papilio.cz/
 • umění

  Galerie Pictura

  Aukce výtvarného umění.

  07.06.2023 - 07.06.2023

  Praha

  www.pictura.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky