VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Belgický holubář chová holuby za miliony. Největší zákazníci jsou čínští sběratelé

Sberatel.info

22. října, 2019

Je šťastným chovatelem, který letos v březnu prodal poštovního holuba za 1,25 milionu eur (přes 32 milionů Kč). Tím je dnes už slavný Armando. Belgičan Joël Verschoot je v důchodu, čas věnuje chovu svých šampionů a přemýšlí už o dalším rekordním obchodu. Částka dosažená v internetové dražbě překonala jeho předešlý rekord, 400.000 eur (10,3 milionu Kč) za prodej Nadine jednomu bohatému čínskému sběrateli.

Verschoot žije v Ingelmunsteru nedaleko Courtrai na západě Belgie. Vzpomíná na tuto dražbu, jejíž výsledek byl komentován jako neuvěřitelný. O holuba soupeřili dva Číňané, kteří přihazovali po 100.000 eurech (2,6 milionu Kč), až jeden z nich odpadl.

“Nikdy bych si byl nepomyslel, že částka může být tak vysoká,” říká dnes čtyřiašedesátiletý důchodce, který se zamiloval do holubů už jako mladík. Jeho otec cvičil holuby pro víkendové soutěže.

Verschootův předek jich ale měl 50, zatímco Joël, jediný z devíti dětí, který převzal rodovou pochodeň, jich má dnes 300. Jednou je zdědí jeho syn Dieter.

Od doby, co Joël Verschoot odešel v roce 2015 do důchodu, udělal ze svého oblíbeného koníčka výnosné zaměstnání na plný úvazek. Ptákům denně věnuje deset hodin. Jeho obchod se začal rozvíjet v souvislosti s rostoucím zájmem asijských investorů o belgické ptáky, kteří mají pověst nejlépe vycvičených na světě.

tdafbtwitteraotw_aotw

Číňané jsou dnes hlavními klienty belgického dražebního serveru PIPA (Pigeon Paradise – Ráj holubů) a podle jeho generálního ředitele Nikolaase Gyselbrechta zajišťují 40 procent celkového obratu.

Verschoot vysvětluje, že si svou mezinárodní pověst vybudoval díky výsledkům v soutěži na střední vzdálenosti (500 až 700 kilometrů), což umožňuje holubímu samci či samičce, kteří vystartují brzy ráno, vrátit se ke svému partnerovi po letu s rychlostí asi 80 kilometrů za hodinu, ještě týž večer.

Dva týdny před soutěží se páreček rozdělí. A tak v den soutěže stimuluje holuba k rychlému návratu do hnízda touha po partnerovi.

Pokud jde o Armanda, holuba za 1,25 milionu eur, tak ten je velmi mazaný, říká Verschoot. Už od svých dvou let, kdy byl dostatečně zkušený, aby se vyhnul elektrickému vedení nebo predátorovi, hromadil ocenění: na soutěžích v Limoges v letech 2017 a 2018 byl druhý a loni na dvou soutěžích ve Francii zvítězil.

Začátkem letošního roku zvítězil i v polské Poznani v jakési lize mistrů pro poštovní holuby, kam každá země vyslala své zástupce.

Po prodeji byl Armando zřejmě umístěn do belgického chovu v majetku Číňanů, za účelem reprodukce. Jeho kupec je přesvědčen, že jeho DNA bude velmi vyhledávaná, podobně jako je tomu u plnokrevníků. Armanda si koupil podnikatel v nemovitostech, který v Číně organizuje sázky.

Joël Verschoot se doma pečlivě stará o Armandovy potomky, zvláště o jednoho “syna” a jednu “dceru”, které izoloval, aby spolu měli mláďata. “Brzy bude mít Armando vnoučata, která se budou prodávat stále dráž a dráž, je to nekonečné,” říká.

To se některým expertům nelíbí. “Pořádný chovatel se o holuba nezajímá kvůli jeho spermatu,” říká Bernard Ancia z časopisu Belgický chovatel. Tradice soutěží poštovních holubů, která je zakořeněna v Belgii, ale i v Nizozemsku a na severu Francie, se tak vytrácí, soudí.

ČTK, foto: archiv

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky