VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kniha popisuje příběh vzácných ukradených známek

Sberatel.info

9. srpna, 2018

Jeden z největších zločinů v oblasti filatelie popisuje kniha Ukradená známka, kterou osobně představí ve středu 15. srpna na expu v hotelu Olympik, jež provází Světovou výstavu poštovních známek Praga 2018, její nizozemský autor Bram Klein. Jeho kniha vypráví podle nakladatele o jedné z nejcennějších československých známek, po níž se v roce 1991 slehla zem a objevila se až na loňské aukci v Praze. Autor knihy je synem sběratele, jemuž byla známka kdysi ukradena.

V roce 1991 byly nizozemskému sběrateli Johanu Kleinovi odcizeny dvě československé známky v hodnotě pěti milionů korun, uvedl nakladatel. Policie ve spolupráci s Interpolem po nich neúspěšně pátrala více jak dvě desítky let. Loni v říjnu se však první ze ztracených zámek nečekaně objevila na dražbě v Praze. “Prodávající Ludvík Pytlíček tehdy v reportáži pro Českou televizi uvedl, že známku získal od Kleina na základě písemné kupní smlouvy a obvinil jej z pojistného podvodu,” uvedla Pfeiferová.

Letos na jaře se jako nejdražší československá známka vydražila známka se stejným názvem, ale s převráceným přetiskem Pošta Československá 1919. Měla vyvolávací cenu čtyři miliony korun a prodala se za 7,8 milionu korun, prodával ji opět známý český sběratel Pytlíček. V médiích uváděl, že koupil známku v roce 1996 za 2,6 milionu korun od jejího původního majitele, který ji po roce 1989 dostal zpět v restituci.

Ředitel aukční síně Burda Auction Richard Burda ČTK řekl, že právě převrácený přetisk dělá z této známky raritu a zvyšuje její cenu. I proto se stala nejdražší československou známkou. Těch známek, které mají přetisk v normální poloze, je asi deset, mají přibližně dvoumilionovou cenu, řekl. Mezi těmi by pravděpodobně měly být i známky odcizené nizozemskému sběrateli.

Naopak ta nejvzácnější československá známka byla před letošní dražbou v aukci naposledy před 90 lety, když zemřel její první majitel Jaroslav Šula. Zakoupil ji vídeňský filatelista Kraus. Po něm se ve 30. letech jejím majitelem stal sběratel Zdeněk Kratina. Po roce 1945 stát známku zabavil a uložil v Poštovním muzeu v Praze. Následně se coby nejvzácnější československá známka objevila na světových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988.

Otec Brama Kleina získal na pražské výstavě v roce 1998 Velkou národní cenu za nejvzácnější československé známky.

Jeho syn se ve své knize snažil vypátrat, co se jeho otci sběrateli stalo. Kniha Ukradená známka vypráví spletitý příběh a zároveň představuje fascinující svět sběratelů známek, slibuje nakladatel.

Přesný čas autogramiády na veletrhu Praga 2018 Expo najdete zde.

ČTK, foto: Knihy Dobrovský

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
 • Retroautomuzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů z let 1948 - 1989.

  Strbadice u Benešova, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky