VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kniha popisuje příběh vzácných ukradených známek

Sberatel.info

9. srpna, 2018

Jeden z největších zločinů v oblasti filatelie popisuje kniha Ukradená známka, kterou osobně představí ve středu 15. srpna na expu v hotelu Olympik, jež provází Světovou výstavu poštovních známek Praga 2018, její nizozemský autor Bram Klein. Jeho kniha vypráví podle nakladatele o jedné z nejcennějších československých známek, po níž se v roce 1991 slehla zem a objevila se až na loňské aukci v Praze. Autor knihy je synem sběratele, jemuž byla známka kdysi ukradena.

V roce 1991 byly nizozemskému sběrateli Johanu Kleinovi odcizeny dvě československé známky v hodnotě pěti milionů korun, uvedl nakladatel. Policie ve spolupráci s Interpolem po nich neúspěšně pátrala více jak dvě desítky let. Loni v říjnu se však první ze ztracených zámek nečekaně objevila na dražbě v Praze. “Prodávající Ludvík Pytlíček tehdy v reportáži pro Českou televizi uvedl, že známku získal od Kleina na základě písemné kupní smlouvy a obvinil jej z pojistného podvodu,” uvedla Pfeiferová.

Letos na jaře se jako nejdražší československá známka vydražila známka se stejným názvem, ale s převráceným přetiskem Pošta Československá 1919. Měla vyvolávací cenu čtyři miliony korun a prodala se za 7,8 milionu korun, prodával ji opět známý český sběratel Pytlíček. V médiích uváděl, že koupil známku v roce 1996 za 2,6 milionu korun od jejího původního majitele, který ji po roce 1989 dostal zpět v restituci.

Ředitel aukční síně Burda Auction Richard Burda ČTK řekl, že právě převrácený přetisk dělá z této známky raritu a zvyšuje její cenu. I proto se stala nejdražší československou známkou. Těch známek, které mají přetisk v normální poloze, je asi deset, mají přibližně dvoumilionovou cenu, řekl. Mezi těmi by pravděpodobně měly být i známky odcizené nizozemskému sběrateli.

Naopak ta nejvzácnější československá známka byla před letošní dražbou v aukci naposledy před 90 lety, když zemřel její první majitel Jaroslav Šula. Zakoupil ji vídeňský filatelista Kraus. Po něm se ve 30. letech jejím majitelem stal sběratel Zdeněk Kratina. Po roce 1945 stát známku zabavil a uložil v Poštovním muzeu v Praze. Následně se coby nejvzácnější československá známka objevila na světových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988.

Otec Brama Kleina získal na pražské výstavě v roce 1998 Velkou národní cenu za nejvzácnější československé známky.

Jeho syn se ve své knize snažil vypátrat, co se jeho otci sběrateli stalo. Kniha Ukradená známka vypráví spletitý příběh a zároveň představuje fascinující svět sběratelů známek, slibuje nakladatel.

Přesný čas autogramiády na veletrhu Praga 2018 Expo najdete zde.

ČTK, foto: Knihy Dobrovský

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Retro Garáž

    Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

    27.04.2024 - 27.04.2024

    Lysá nad Labem, Česká republika

    www.retro-garaz.cz
  • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

    Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

    28.04.2024 - 28.04.2024

    Mondorf-les-Bans, Lucembursko

  • World Congress Collectors of Paris

    Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

    26.04.2024 - 28.04.2024

    Paříž, Francie

    www.cmc-paris.com
  • MIF Maastricht

    Největší veletrh bankovek a papírových cenin.

    03.05.2024 - 05.05.2024

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/en...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky