VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Liberecké technické muzeum získalo dvě tramvaje ze Švýcarska

Sberatel.info

8. listopadu, 2017

Technické muzeum Liberec získalo dvě tramvaje ze Švýcarska. Jde o raritní exponáty. Jedna z tramvají je z roku 1905, druhá z roku 1916. Obě byly v provozu na příměstských tramvajových tratích v okolí Basileje, mladší sloužila až do roku 2002. Historické vozy nabídlo soukromé švýcarské muzeum prakticky zdarma, liberečtí si museli zaplatit nakládku a dopravu a také proclení, což přijde zhruba na 300.000 korun.

Třetinu zaplatilo město, zbytek muselo zajistit muzeum, vysvětluje Tomáš Krebs z libereckého Boveraclubu, který se věnuje renovaci starých tramvají a autobusů. I švýcarské tramvaje podle něj čekají menší opravy, aby se mohly vystavit.

“Je to krok k otevření dalšího pavilonu, který bychom chtěli otevřít na přelomu roku právě s městskou hromadnou dopravou. Celé naší sbírce úzkorozchodných tramvají, která tady bude, dají švýcarské tramvaje mezinárodní renomé. Už to nebude jen nějaká regionální výstava, ale bude mít celostátní a do budoucna možná i evropský rozměr,” řekl ČTK ředitel muzea Jiří Němeček. Muzeum už podle něj má jednu tramvajovou soupravu z Německa. “Kdyby se podařilo od drážního úřadu získat povolení k jízdě, určitě by to přilákalo lidi ze sousedního Německa,” poznamenal.

Technické muzeum je v Liberci od roku 2014, kdy parta nadšenců jeden nevyužívaný pavilon libereckého výstaviště přeměnila ve výstavní prostory. Návštěvníci v něm najdou několik desítek historických aut a motocyklů, ale také tramvaje a lokomotivy. Expozice se průběžně obměňuje. Město, jemuž výstaviště patří, si spolupráci s muzeem pochvaluje a letos se rozhodlo pronajmout mu další tři pavilony na deset let. Podle Němečka je budou otevírat postupně, každý bude mít jiné zaměření. Záměr počítá s využitím celého výstaviště. Druhý pavilon otevřelo muzeum na začátku září a je věnovaný hlavně historickým dopravním prostředkům.

Švýcarské tramvaje jsou podle Krebse určeny pro třetí pavilon. Jde o raritní exponáty. “Jedna z tramvají je z roku 1905 a druhá z roku 1916, obě byly v provozu na příměstských tramvajových tratích v okolí Basileje. Starší sloužila až do roku 1987 jako služební a v roce 2006 se dostala do soukromého muzea v Kerzers. Mladší byla v provozu až do roku 2002 a do muzea se dostala ve stejném roce,” řekl Krebs. Muzeum v Kerzers bylo ale podle něj nuceno z prostorových důvodů redukovat svoji sbírku, a některé exponáty proto nabídlo vyhlédnutým spolkům.

ČTK, ilustrační foto: Boveraclub Liberec

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky