VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Liberecké technické muzeum získalo dvě tramvaje ze Švýcarska

Sberatel.info

8. listopadu, 2017

Technické muzeum Liberec získalo dvě tramvaje ze Švýcarska. Jde o raritní exponáty. Jedna z tramvají je z roku 1905, druhá z roku 1916. Obě byly v provozu na příměstských tramvajových tratích v okolí Basileje, mladší sloužila až do roku 2002. Historické vozy nabídlo soukromé švýcarské muzeum prakticky zdarma, liberečtí si museli zaplatit nakládku a dopravu a také proclení, což přijde zhruba na 300.000 korun.

Třetinu zaplatilo město, zbytek muselo zajistit muzeum, vysvětluje Tomáš Krebs z libereckého Boveraclubu, který se věnuje renovaci starých tramvají a autobusů. I švýcarské tramvaje podle něj čekají menší opravy, aby se mohly vystavit.

“Je to krok k otevření dalšího pavilonu, který bychom chtěli otevřít na přelomu roku právě s městskou hromadnou dopravou. Celé naší sbírce úzkorozchodných tramvají, která tady bude, dají švýcarské tramvaje mezinárodní renomé. Už to nebude jen nějaká regionální výstava, ale bude mít celostátní a do budoucna možná i evropský rozměr,” řekl ČTK ředitel muzea Jiří Němeček. Muzeum už podle něj má jednu tramvajovou soupravu z Německa. “Kdyby se podařilo od drážního úřadu získat povolení k jízdě, určitě by to přilákalo lidi ze sousedního Německa,” poznamenal.

Technické muzeum je v Liberci od roku 2014, kdy parta nadšenců jeden nevyužívaný pavilon libereckého výstaviště přeměnila ve výstavní prostory. Návštěvníci v něm najdou několik desítek historických aut a motocyklů, ale také tramvaje a lokomotivy. Expozice se průběžně obměňuje. Město, jemuž výstaviště patří, si spolupráci s muzeem pochvaluje a letos se rozhodlo pronajmout mu další tři pavilony na deset let. Podle Němečka je budou otevírat postupně, každý bude mít jiné zaměření. Záměr počítá s využitím celého výstaviště. Druhý pavilon otevřelo muzeum na začátku září a je věnovaný hlavně historickým dopravním prostředkům.

Švýcarské tramvaje jsou podle Krebse určeny pro třetí pavilon. Jde o raritní exponáty. “Jedna z tramvají je z roku 1905 a druhá z roku 1916, obě byly v provozu na příměstských tramvajových tratích v okolí Basileje. Starší sloužila až do roku 1987 jako služební a v roce 2006 se dostala do soukromého muzea v Kerzers. Mladší byla v provozu až do roku 2002 a do muzea se dostala ve stejném roce,” řekl Krebs. Muzeum v Kerzers bylo ale podle něj nuceno z prostorových důvodů redukovat svoji sbírku, a některé exponáty proto nabídlo vyhlédnutým spolkům.

ČTK, ilustrační foto: Boveraclub Liberec

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum dýmek

  Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

  Proseč, Pardubický kraj

  www.muzeumdymek.cz/
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum krajky

  Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

  Prachatice, Jihočeský kraj

  krajkaprachatice.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky