VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Soutěž o pamětní bankovku ČNB s Aloisem Rašínem zná vítěze

Sberatel.info

10. dubna, 2018

Komise České národní banky (ČNB)pro posuzování návrhů na české peníze, jež vybírala podobu plánované sběratelské stokorunové bankovky, kterou chce banka vydat v roce 2019 k 100. výročí budování československé měny, doporučila k realizaci umělecký návrh akademické malířky Evy Haškové.

hašková líc

 

 

 

 

 

 

Podle tiskové zprávy ČNB získal návrh první cenu za „vynikající výtvarnou úroveň, zvládnutí specifik bankovkové grafiky, výstižný portrét a krásný soulad obou stran. Druhou cenu obdržel návrh Pavla Hrubého za moderní a netradiční pojetí vzhledu bankovky. Třetí cenu udělila komise návrhu akademického malíře Zdeňka Netopila za kompoziční řešení a nápaditý ornament na líci.“

Druhou cenu obdržel návrh Pavla Hrubého.

Druhou cenu obdržel návrh Pavla Hrubého.

Vypsání ceny se účastnilo 15 výtvarníků, kteří předložili celkem 17 grafických návrhů. Odbornými poradci byli za ideovou náplň bankovky bývalý ředitel peněžní sekce Leopold Surga a hlavní archivář ČNB Jakub Kunert, za technickou realizaci zástupci Státní tiskárny cenin Zdeněk Novotný, vedoucí přípravy tiskových desek a figurální rytec Martin Srb a jako nezávislý grafik bývalý vedoucí litograf Státní tiskárny cenin Lubomír Hogenauer.

Komise hodnotila návrhy tradičním tříkolovým systémem. V prvním kole bylo vyřazeno 9 návrhů, které se vyznačovaly nižší výtvarnou úrovní, nevystižením tématu a portrétu. Ve druhém kole získaly čtyři návrhy základní odměnu a jeden návrh zvýšenou odměnu za velmi kvalitní provedení. Do třetího kola postoupily tři návrhy, které podle názoru komise a odborných poradců byly na nejvyšší výtvarné úrovni, nejlépe zachytily zadané téma a byly nejvhodnější pro realizaci z hlediska grafických a ryteckých prací.

Třetí cenu udělila komise návrhu akademického malíře Zdeňka Netopila.

Třetí cenu udělila komise návrhu akademického malíře Zdeňka Netopila.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tváří nové bankovky má být podle zadání ČNB první ministr financí nezávislého Československa Alois Rašín.

Eva Hašková je vyhledávaná ilustrátorka knih, za které získala během své umělecké dráhy řadu ocenění, vyhledávaná jsou její ex libris a filatelisté ji znají jako autorku známek České pošty. Letos vyšla například její známka věnovaná generálu Heliodoru Píkovi, vloni Tomáš Baťa a v roce 2018 Jakub Jan Ryba.

píka

bata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ryba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JJ, foto: ČNB, Česká pošta

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky