VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Mumifikované ovčí srdce, nepovedeně vycpaná „mořská panna”, nebo drdol vlasů ze 3. století. Světová muzea soutěžila na internetu o nejděsivější exponát

Sberatel.info

29. dubna, 2020

Výzvě svých kolegů z britského hrabství Yorkshire k uspořádání soutěže o nejstrašidelnější kus v jejich sbírkách, přijalo několik desítek muzeí z celého světa. A bylo se opravdu na co dívat! Na kuriózní souboj upozornil britský list The Guardian.

Museum v Yorkshiru muselo stejně jako řada podobných institucí po celém světě uzavřít kvůli pandemii nemoci covid-19 svoje dveře veřejnosti. S návštěvníky se však snaží udržet kontakt tím, že každý týden vyzývá další muzea i návštěvníky, aby ukázali předměty vztahující se k určitému tématu.

Naposledy při tomto takzvaném souboji kurátorů zveřejnilo anglické muzeum fotografii drdolu vlasů starého přes 1500 let, v němž jsou ještě stále zapíchnuté původní vlasové jehlice. Spustilo tím soutěž o předmět, který by naháněl co nejvíce hrůzy.

11 drdol

 

 

 

 

 

Skotské národní muzeum krátce nato oponovalo fotografií “mořské víly”, tedy vycpaniny složené ze dvou zvířat, která má ocas ryby a hlavu podobnou malému dítěti, ovšem s hnijícími ostrými zuby (na úvodním obrázku).

EVzCDQhXYAA17p-

 

 

 

 

 

Souboj se rychle přenesl i za Atlantický oceán. Kanadské muzeum z Ostrova prince Edwarda uvedlo údajně prokletou hračku nalezenou ve zdech 155 let staré vily, která se podle jejich příspěvku sama přemisťuje, když se nikdo nedívá.

7

 

 

 

 

 

Do znepokojivé přehlídky se zapojilo také Německé historické muzeum v Berlíně, které zaslalo fotografii ochranné masky před morem ze 17. či 18 století.

8

 

 

 

 

 

Další britská muzea pak sdílela například obrázky ovčího srdce propíchaného hřeby, které jeho majitel nosil na krku, aby zahnal zlé duchy, nebo pomalovaný velrybí ušní bubínek.

10 bubínek

9

 

 

 

 

 

Na středověké malbě na dřevě pocházející z Japonska se zase neznámá obluda pokouší ukousnou nebohé ženě drdol.

1a 1

 

 

 

 

 

Viktoriánská doba, která britskému království přinesla dlouhá léta klidu a prosperity, se vyznačovala zálibou v různých sběratelských bizarnostech. Není proto divu, že právě z tohoto období pochází dioráma dvou gentlemanů hrajících karty o mince, kteří jsou ovšem vyrobeni z krabích klepet a krunýřů (Muzeu v Yorcastlu).

2

 

 

 

 

 

Ze stejné doby pochází také jehelníček, ze kterého vykukují čtyři dětské hlavičky… (zámek Norwitch).

6

 

 

 

 

 

Prasečí hlava zachráněná před utonutím z vraku německé válečné lodi Tirpitz sloužila jako maskot až do skončení druhé světové války na lodi britského námořnictva HMS Glasgow (Dnes v Imperial war museum).

4

 

 

 

 

 

“Je skvělé, že můžeme my i další muzea ukázat naše sbírky veřejnosti, když musí být naše dveře zavřené,” řekla Millicent Carrollová z vedení muzea v Yorkshiru. “Jen doufáme, že jsme nikomu nezpůsobili noční můry!” dodala.

ČTK, jj, foto: Twitter

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Salon Philatélique Paříž

  Tradiční filatelistická burza a výstava.

  04.11.2021 - 06.11.2021

  Paříž, Francie

  www.cnep.fr/salons-phila...
 • veletrh Šperky a kameny

  Prodejní akce minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a doplňků pro domácí tvoření.

  14.11.2021 - 14.11.2021

  Praha , Česká republika

  www.sperkyakameny.eu/...
 • veletrh Sběratel / Antikvariát

  Prodejní akce zaměřená na tradiční sběratelské obory a antikvární zboží.

  20.11.2021 - 21.11.2021

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/antikv...
 • Veronafil podzim

  Největší italská akce zaměřená na filatelii, numismatiku a další sběratelské obory.

  26.11.2021 - 28.11.2021

  Veronafil, Itálie

  https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky