VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nové známky připomínají výročí Mikuláše Kopernika a zvou na zámek Kozel

Sberatel.info

22. února, 2023

Renesanční hvězdář se narodil před 550 lety v polské Toruni, klasicistní lovecký zámek Kozel pak patří mezi oblíbené turistické cíle v Plzeňském kraji.

Námětem známky je portrét Mikuláše Koperníka v renesančním průhledu s noční oblohou, na které je slunce se čtyřmi drahami obíhajícími planetu. V pozadí vystupují hřbety jeho vědeckých spisů.

„Zdůraznil jsem pro Kopernika typické znaky, které známe z jeho portrétů, tedy dlouhý nos a dlouhé vlasy a samozřejmě planetární soustavu,“ řekl výtvarník Jindřich Ulrich k tomu, jak známka vznikala.

Autorem rytiny FDC, kterých bylo zhotoveno 2 400 kusů, je rytec Bohumil Šneider. Pohled do studijního prostoru středověkého kláštera má podle autorů symbolizovat kontrast moderního vědce a tradičního klášterního bádání. Inspirace pro postavu mnicha pochází ze středověkého dřevorytu.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně 23 Kč a tisklo se ofsetem v nákladu 750 000 kusů.

Jindřich Ulrich je mimo jiné autorem poštovní známky s portrétem Marie Terezie z roku 2017. Jak sám řekl, „v její době se cítím nejlépe“.

Pohled na lesní zámek Kozel z nedalekého kopečku je dílem výtvarnice Ivany Lomové, pro kterou je to první poštovní známka. Pro inspiraci se autorka vypravila přímo na místo, kde hledala nejvhodnější pohled na zámek a též zajímavé detaily zámku.

Při své tvorbě původního návrhu autorka použila fixy, akvarel i pastelky. „Původně jsem si naivně myslela, že když mám vytvořit poštovní známku, můžu si sama vymyslet i námět,“ vzpomíná se smíchem autorka. „Proto jsem ze zámku Kozel byla nejdřív trochu rozpačitá, přišel mi moc fádní.“ Pak jela ale místo osobně navštívit a jak říká, shledala, že propojení objektu s krajinou, rozložení budov a nádherný park kolem, je velmi půvabné a příjemné místo.

Symbol kozla je na zámku přítomný téměř všude, takže není náhoda, že je hlavním motivem poštovního razítka.  FDC pak nabízí pohled do vstupních dveří zámku s výhledem ústícím v obdélníkovém vnitřním dvoře.

Známka má hodnotu 39 Kč vyjádřenou písmenem E a je tedy určena pro posílání zásilek v rámci Evropy. Tiskla se ofsetem v nákladu 96 000 kusů, FDC pak digitálně v celkovém počtu 2 500 kusů.

Všechny nově vydané poštovní známky České pošty bude možné koupit na jejím stánku na mezinárodním veletrhu Sběratel, který se uskuteční od 8. do 9. září na výstavišti PVA Expo v Praze.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky