VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přítulná koťata, tramvaj Brožík & Křižík či známku k předsednictví v EU vydává nově Česká pošta

Sberatel.info

29. června, 2022

Emisi nových poštovních známek doplňuje příležitostná písmenová známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze. Jedno z koťat je také hlavní tváří letošní reklamní kampaně veletrhu Sběratel.

Koťata prodávaná ve formě známkového sešitku jsou dílem výtvarnice Jitky Mašínové a známky nesou nominále „B“, které v současnosti odpovídá 19 korunám. Tisklo se ofsetem v nákladu 100 000 ks sešitků, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 600 kusů.

Jedno z koťat patří kočce bengálské (v dospělostí může vážit až 10 kg), druhé pak kočce perské. Do Evropy se perská kočka dostala již v sedmnáctém století a stala se rychle symbolem moci a bohatství. Přes svůj název nepochází z Orientu dnes si je možné vybrat z více než 60 různých zbarvení.

Poštovní známka věnované tramvaji od firmy Brožík & Křižík je zajímavá nejen svým motivem, ale také tvarem. Šestiúhelník je novinka, kterou Česká pošta nabízí ve svém programu Vlastních známek.

Tramvaj č. 18 je nejstarší provozuschopná elektrická tramvaj ve střední Evropě pochází z dílen plzeňské karosárny Václava Brožíka a českého vynálezce z oboru elektrotechniky Františka Křižíka. Dne 29. června 1899 zahajovala tramvajový provoz v Plzni, a do ulic vyjela jako první.

Historická tramvaj s maximální přepravní kapacitou 18 cestujících (z toho 16 sedících) pochází z ateliéru Petra Ptáčka. Tiskové listy se samolepicími známkami se v tiskárně Hradištko tiskly ofsetem v celkovém nákladu 100 000 kusů známek s nominále „B“.

Poštovní známku k předsednictví ČR v Evropské unii navrhl Filip Heyduk a je určena pro posílání v rámci Evropy, nese tedy písmeno „E“ (v současnosti odpovídá 39 Kč). Ofsetem jich bylo vytištěno 400 000 kusů, FDC se tisklo digitálem v nákladu 2 800 kusů.

Známka ke generální konferenci mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze je pak od výtvarníka Miroslava Roubíčka. Nominále je zastoupeno písmenem „E“ a známek bylo vytištěno 400 000, FDC pak 2 600 kusů.

Mezinárodní rada muzeí ICOM (International Committee of Museums), založená v roce 1946, je jediná celosvětová muzejní asociace a patří mezi nejvýznamnější profesní organizace na světě. Hlavním úkolem ICOM je prezentace a ochrana muzeí, kulturního a přírodního dědictví, hmotného i nehmotného, z minulosti i současnosti pro budoucnost. Od svého založení sdružuje zhruba 3 500 muzeí po celém světě ve 119 národních radách, což představuje téměř 50 000 muzejníků a muzejních odborníků v jediné organizaci. Jejím vrcholným shromážděním je právě generální konference, která se koná jednou za tři roky.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Veteran muzeum

  Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

  Nová Bystřice, Jihočeský kraj

  www.muzeumveteranu.cz/...
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Jihočeské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  České Budějovice, Jihočeský kraj

  www.muzeumcb.cz/jihoceske-muzeum/sbirky-...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky