VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rolling Stones slaví šedesátiny také na britských poštovních známkách

Sberatel.info

9. února, 2022

Britská královská pošta připomíná 60. výročí založení skupiny na sérii pamětní známek a listů. Mohou si je objednat i členové Klanu sběratelů

“Jen málokteré kapele v historii rocku se podařilo vybudovat tak bohatou a rozsáhlou kariéru jako Rolling Stones. Vytvořili jedny z nejikoničtějších a nejinspirativnějších alb moderní hudby a k tomu přidali průkopnická živá vystoupení,“ vysvětlil důvod, proč si Royal Mail vybrala pro novou emisi  právě Rolling Stones David Gold z vedení pošty.

Royal Mail na poštovních známkách shrnula dlouhou historii kapely, která vznikla v roce 1962 a svůj první koncert odehrála 12. července téhož roku v londýnském klubu Marquee.

V roce 2005 získali Rolling Stones na World Music Awards ocenění nejlepší koncertní kapely všech dob. Odhaduje se, že prodali 250 milionů desek a ve Velké Británii mají osm singlů a 13 alb na prvním místě hitparády TOP 100. Mezi jejich nesčetná ocenění patří čtyři ceny Grammy, tři MTV Music Awards a devět NME Awards. V roce 1989 byli uvedeni do Rock and Rollové síně slávy.

Na známkách jsou zobrazeni zakládající členové skupiny zpěvák Mick Jagger a kytarista Keith Richards, bubeník Charlie Watts, který zemřel 24. srpna 2021, a kytarista Ronnie Wood, jenž se ke skupině připojil v roce 1975. Předchozí členové Rolling Stones, včetně Briana Jonese (1942-1969), Billa Wymana a Micka Taylora, na známkách nejsou.

Na osmi známkách jsou fotografie z koncertních vystoupení po celém světě. Nejstarším je koncert z 5. července 1969 v londýnském Hyde Parku.

Suvenýrový známkový aršík pak obsahuje fotografie skupiny v různých pózách a slavné plakáty z turné. Jedním z nich je připomenuta také evropská koncertní šňůra Urban Jungle, v rámci které se Rolling Stones poprvé představili roce 1990 také v České republice.

Rolling Stones jsou teprve čtvrtou hudební skupinou, která se může pochlubit speciální emisi známek vydanou královskou poštou. Stejné pocty se před nimi dostalo jen Beatles v roce 2007, Pink Floyd v roce 2016 a Queen před dvěma lety.

Z legendárních sólových zpěváků pak mají vlastní známky David Bowie (2017), Elton John (2019) a v loňském roce k nim přibyl Paul McCartney.

Zatímco aktuální emise s Rolling Stones se zaměřila spíše na fotografie z koncertů než na obaly alb, není od věci připomenout, už v roce 2010 se na britské poštovní známce objevil přebal jejich desky Let It Bleed z roku 1969. Pošta tehdy na sběratelském aršíku připomněla 10 klasických obalů alb ostrovních kapel.  

Poštovní známky věnované Rolling Stones vydalo v minulosti také Rakousko nebo Austrálie.

Objednávat poštovní známky a další sběratelský materiál vydaný britskou poštou můžete zde.

JJ, foto: Royal Mail h

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky