VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

87 300 kusů sběratelských bankovek už vydalo Muzeum cenných papírů. Co všechno najdete v jeho sbírkách?

Sberatel.info

15. srpna, 2023

Muzeum cenných papírů (MCP) oslaví na letošním veletrhu Sběratel 15 let existence. Do svých sbírek za tu dobu nashromáždilo přes 100 000 (!) exponátů. V rozhovoru zve jeho zakladatel Rudolf Píša také na zajímavou výstavku, jež proběhne přímo na výstavišti i na autogramiádu výtvarníků, se kterými muzeum spolupracuje. A pozor! Přímo na veletrhu se bude zapisovat do Knihy rekordů!

Co vás vedlo k založení muzea?

Muzeum cenných papírů bylo založeno za účelem vzniku stálé výstavní expozice dějin cenných papírů či lépe řečeno dějin finanční historie. Cenné papíry jsou totiž odrazem jak ekonomických zájmů a vztahů, tak i dějin užitého umění a grafiky, vývoje ochranných prvků při chránění cenin a v neposlední řadě i odrazem politiky, která vydávání papírů ovlivnila.

Zakladatel muzea Rudolf Píša je také autorem řady odborných publikací. Soustřeďuje se především na mapování historie známých i zapomenutých československých průmyslových podniků.

Kolik je dnes exponátů v jeho držení?

Celkový počet všech exponátů čítá přes 100 000 kusů. Záběr MCP je opravdu široký. V současné době má celkem 44 sbírkových fondů) od akcií a jiných cenných papírů, jak tuzemských, tak světových až například po šeky, losy, pojistky nebo vkladní knížky. Nechybí sbírka platebních karet nebo třeba i cestovních pasů a dokladů. Nedílnou součástí jsou sbírky firemních účtů (hlavičkové dopisní papíry a faktury), fotografie a pohlednice nebo sbírka plakátů či reklamních účtenek. Ve sbírkách jsou i umělecká díla jako obrazy, grafiky s motivy průmyslu a výrobní artefakty jako rytiny, tiskové desky, litografické kameny apod.

Rarita ze sbírek Muzea cenných papírů: Vůbec první státní dluhopis Československého státu z listopadu 1918, tzv. půjčka Národní svobody. Byla vydána ještě dříve, než bylo rozhodnuto, že budeme republikou. Autorem je Alfons Mucha. Tento dluhopis je známý pouze ve dvou exemplářích a nemá ho ani Muchovo muzeum. Naposledy byl vystaven v roce 2018, ke 100. výročí republiky v prostorách ČNB a to na pouhé 3 dny, poté putoval originál zpět do trezoru a byla vystavena jen reprodukce.

Jaké nejvzácnější a nejzajímavější exponáty v MCP máte?

V každé z našich sbírek jsou přirozeně exponáty běžné, stejně tak jako vzácné či unikátní. V některých případech je však nejcennější sbírka jako taková, protože v onom celku představuje komplet. Např. sbírka platebních karet či tuzemských cenných papírů jsou svým rozsahem největšími sbírkami svého druhu na světě. Přirozeně, že máme mnohé unikáty, které nikde jinde neexistují.

V roce 2019 vystavilo Muzeum cenných papírů na jarním veletrhu Sběratel v hotelu Olympik platební karty vyrobené ze zlata.

Jaké další činnosti muzeum kromě správy sbírek vyvíjí?

Činnost MCP není jen hromadění sbírek, ale jako u jiných muzeí jsou sbírky základem pro další vědeckou práci. Především jde o odbornou publikační činnost, zpracování historie daného podniku, oboru apod. a exponáty pak slouží jako obrazová příloha knih nebo článků. Další činností je katalogizace a snaha o podporu dalších sběratelů a rozšiřování znalostí, Největší díl této činnosti však cílíme na popularizaci oboru a historie průmyslu, kdy vydáváme populárně-naučné knihy pro širokou veřejnost. V tomto ohledu se MCP angažuje i ve světě filmu a televize, když naše exponáty slouží jako dobové rekvizity v českých i zahraničních filmech a seriálech.

Muzeum cenných papírů produkuje a pro veletrh Sběratel také tiskne mimo jiné oblíbené sběratelské bankovky ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“.

MCP rovněž emituje vlastní sběratelské bankovky nebo sběratelské bankovky pro různé komerční subjekty…

MCP vydává sběratelské bankovky především k celkové podpoře a své propagaci muzea. Dělíme je na dvě skupiny. První jsou tzv. „děkovačky“, což jsou vlastně lepší vizitky s kontakty a číslem nadačního konta pro příspěvky od široké veřejnosti, druhé pak přímo bankovky nebo reprinty starých bankovek na podporu sběratelských oborů. Celkově bylo za dobu existence muzea vydáno 37 druhů bankovek ve 123 sériích a verzích v celkovém počtu 87 300 kusů. A naše produkce rozhodně nekončí, už nyní se připravují věci na příští rok…

V roce 2019 získal na veletrhu Sběratel Rudolf Píša z rukou Miroslava Marka z agentury Dobrý den certifikát o zápisu do české Knihy rekordů za „Nejobsáhlejší katalog platebních karet“, který sám sestavil. Sbírka českých a slovenských platebních karet, kterou vlastní Muzeum cenných papírů, je největší sbírkou těchto karet na světě.

Jako ilustrační obrázek k rozhovoru jste mimo jiné vybral akcii firmy Pluto, Proč právě tu?

Akcie firmy Pluto, vyrábějící plechové reklamy a obaly patří k jedněm z nejkrásnějších cenných papírů z období první republiky. V té době se od zdobnosti již ustupovalo, přesto je tato akcie vytištěná podle nejlepších tradic, tak by koneckonců měl vypadat každý cenný papír. Pěkná akcie je totiž i dnes vizitkou daného podniku a pro akcionáře představuje hodnotný kus vyjadřující váhu a výši investice. Každý, jen trochu solidní podnik, se tak odliší od účelově založené schránky. Symbolika tu má zkrátka nezastupitelné místo.

Jedna z nejstarších akcií na světě. Císařská indická společnost, též známá jako ostendská společnost byla založena v prosinci 1722 habsburským císařem Karlem VI. MCP vlastní exemplář vydaný 7. září 1723, shodou okolností právě den před zahájením letošního veletrhu Sběratel bylo této akcii rovných 300 let.

Sbírky MCP si je možné v současnosti prohlédnout pouze virtuálně. Počítáte také s kamennou budovou?

To, že sbírky mohou vidět lidé jen na našem webu, anebo občas zapůjčené na různé výstavy je naší velkou bolestí. Kamenem úrazu je trh nemovitostí. Ono sehnat budovu, která by byla vhodná pro muzeum, je velmi složité. Nejde jen o místo a prostory, ale pro muzeum jsou požadovány mnohé podmínky, které byty nebo kanceláře nemusí splňovat. Ne nepodstatnou je samozřejmě i otázka cen. Jak všichni víme, trh nemovitostí se utrhl realitě, a to, co jsme kdysi plánovali za 30 milionů, se dnes dostane snadno na trojnásobek. Dát dohromady takový kapitál a rozumně ho rozmnožovat do okamžiku získání vysněné budovy, tak není snadné. Přestože máme vlastní zdroje i velké sponzory, rozpočet není stále naplněn a také najít vhodný objekt se nám stále nedaří. Proto každá, i sebemenší podpora veřejnosti, pomůže o kousek blíž přiblížit realizaci celého projektu. Mj. příspěvky nadačnímu fondu, kterým muzeum jako právní subjekt je, jsou daňově uznatelný výdaj a nejsou to tedy jen tak obětované peníze…

Co budou moci návštěvníci vidět na výstavě, která bude k vidění u stánku MCP na letošním veletrhu Sběratel? 

Bude se jednat o výstavu sběratelských bankovek, které byly za posledních 15 let muzeem emitovány. A právě přímo na veletrhu bude v této souvislosti komisařem proveden zápis do české Knihy rekordů  za český národní rekord v počtu vyrobených sběratelských bankovek. První den veletrhu, tedy v pátek ve 13:30 pak proběhne na našem stánku také autogramiáda výtvarníků, kteří se na vzniku našich bankovek podíleli. Dorazí mimo jiné jeden z nejvyhledávanějších autorů fantaskních bankovek současnosti Matej Gábriš. Ten je rovněž autorem sběratelské bankovky, kterou k výročí muzea vydáváme. Na stánku pak budeme mít tradičně širokou nabídku různých akcií, papírů, bankovek a dalšího sběratelského materiálu plus bezplatnou poradenskou službu všem návštěvníkům, kteří k nám přijdou.

Muzeum cenných papírů najdete na letošním veletrhu Sběratel (8. – 9. září, PVA Expo Praha) pod číslem 205. Sbírky Muzea cenných papírů si můžete prohlédnou zde.

jj, foto: Muzeum cenných papírů a veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

    Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

    28.04.2024 - 28.04.2024

    Mondorf-les-Bans, Lucembursko

  • World Congress Collectors of Paris

    Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

    26.04.2024 - 28.04.2024

    Paříž, Francie

    www.cmc-paris.com
  • MIF Maastricht

    Největší veletrh bankovek a papírových cenin.

    03.05.2024 - 05.05.2024

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/en...
  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věci

    18.05.2024 - 18.05.2024

    Jihlava , Česká republika

    https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky