VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rukama mu prošlo přes milion a čtvrt dílků. Teď sběratel stavebnice Seva ukazuje svá nejlepší díla veřejnosti

Sberatel.info

13. května, 2024

Zámek v Holešově na Kroměřížsku vystavuje modely ze stavebnice Seva. Jejich autorem je sběratel Petr Šimr. Návštěvníci ve výstavních sálech uvidí také historické sady stavebnice, kterou od konce 70. let minulého století vyráběly Kovozávody Semily.

Na stavebnici Seva oceňuje Šimr její jednoduchost. “Dílky do sebe příjemně zapadají, drží pospolu. Navíc tím, že v současné době výrobce disponuje vícero barvami, tak se dají opravdu tvořit velkolepá díla. Já jsem tomu propadl před necelými šesti roky. Postupně jsem si osvojil svoji techniku skládání bez lepení, lakování, modifikace dílků,” řekl čtyřicetiletý sběratel.

Pozornost návštěvníků poutají například parní lokomotivy s vagony. Složené jsou s tisíců dílků stavebnice, stejně jako vystavená kolekce Noemova archa. “Určitě tady nenajdete tu loď, ale najdete tady zvířata, která byla převážena, například psa, kobru královskou, jsou tady zvířata z vodní říše, ptáci létaví a nelétaví,” uvedl Šimr.

Mezi exponáty ve vitrínách nechybějí ani osobní auta značky Tatra. Zájemci si mohou prohlédnout též pásová a kloubová vozidla, ať už jde o armádní techniku, nebo stavební a lesní stroje. “Z top mé tvorby je tady dioráma s mateřskou školou a zahradou,” řekl sběratel, který pracuje jako vedoucí oddělení stavební činnosti pro Národní kulturní památku Vyšehrad v Praze.

Pro výrobce Seva Spojuje, který na trh dodává populární stavebnici dnes, Šimr od roku 2019 navrhl desítky modelů, které jsou v prodeji. Včetně prototypů jich však jeho vlastní tvorba aktuálně zahrnuje 761. “Prošlo mi rukama milion a čtvrt dílků,” uvedl Šimr, který sbírá také stavebnici Lego.

Kromě stavebnice Seva představuje výstava i další sortiment, který v minulosti Kovozávody Semily vyráběly. Jsou to nejen další stavebnice, skládačky a hračky, ale také domácí a kuchyňské potřeby. Podstatná část z nich je k vidění s jejich originálními obaly. Součástí výstavy, která na holešovském zámku potrvá do 1. září, je i dětská herna.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: holesov.info

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  1 000 000 sbírkových předmětů nejen ze střední Moravy na jednom místě.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky