VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Surrealistická fotografie Mana Raye se stala nejdražší fotografií v dějinách

Sberatel.info

29. června, 2022

Snímek s názvem Le Violon d’Ingres (Ingresovy housle) od surrealistického fotografa Mana Raye se v New Yorku prodal za 12,4 milionu dolarů (291 milionů Kč) a stal se tak nejdražší fotografií v dějinách.

Černobílý snímek z roku 1924 zachycuje umělcovu tehdejší přítelkyni, francouzskou modelku a zpěvačku známou jako Kiki z Montparnassu, jejíž záda autor snímku pomocí koláže pojal jako housle. O víkendové aukci informoval odborný server Connaissance des arts.

Aukční síň Christie’s očekávala prodejní cenu okolo sedmi milionů dolarů, kupci ale její předpoklad výrazně překročili. V posledních deseti minutách dražby se dva zájemci na telefonu přepláceli, až zazněla finální částka. Je to čtyřnásobek ceny, za kterou se v roce 2007 prodala fotografie Noire et Blanche (Černá a bílá) od stejného autora, která byla dosud tou nejdražší.

Dražené dílo měl Ray ve svém osobním archivu až do roku 1962. Tehdy ho koupili sběratelé umění Jacobsovi. Aukce v Rockefellerově centru nesla jejich jméno, k prodeji nabídli přes 70 položek spojených se surrealismem. Vedle několika Rayových děl byla v nabídce i tvorba Reného Magritta, Yvese Tanguyho nebo Salvadora Dalího.

Význačný představitel umělecké avantgardy 20. století Man Ray fotografoval, tvořil koláže a sochy, konstruované objekty, a také točil filmy. Umělec vlastním jménem Emmanuel Rudzitsky se narodil ve Filadelfii v židovské rodině, která se do Ameriky přistěhovala z Ruska. Většinu tvůrčího života prožil ve Francii. Prodaná kompozice je jedním z nejslavnějších symbolů světového surrealismu.

ČTK, foto: Christie’s

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Muzeum technických hraček

  Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

  Velvary, Středočeský kraj

  www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky