VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Karel Gott, hokejista Vladimír Růžička, motocykl Jawa nebo Čtyřlístek se letos sejdou na mincích a medailích České mincovny

Zdroj:

13. března, 2019

Česká mincovna vstoupila do letošního roku opravdu velkolepě – druhou největší zlatou mincí světa v hodnotě 100 000 000 Kč, kterou Česká národní banka oslavila 100 let národní měny. „Zajímavé sběratelské emise, ale plánuje mincovna i na zbytek roku 2019,“ říká marketingový ředitel České mincovny Jaroslav Černý.

Na jaké motivy a novinky v letošním emisním plánu mincovny byste zvlášť upozornil?

V letošním roce se v emisním plánu České mincovny objevilo několik novinek. Jednak je to nová série stříbrných mincí „Na kolech“ ve které si připomínáme 60. výročí představení vozu Škoda Felicia z roku 1959, první nákladní automobil Tatra, motocykl Jawa a sérii uzavře vlaková souprava slovenská Strela. Velmi zajímavě zpracovana Čtyřdílná minisérie  s všeříkajícím názvem „Vynálezy Leonarda da Vinci“ vychází u příležitosti 500. výročí okamžiku, kdy renesanční muž vydechl naposledy. První stříbrná mince představuje létající stroj, který lze přirovnat k dnešní helikoptéře. Autorem je nadějný medailér Asamat Baltaev. Ze zlatých mincí a medailí je třeba vyzdvihnout sérii Národní hrdinové či Příběhy naší historie, kde si připomínáme významné osobnosti spojené s rokem 1969 nebo události z roku 1989.

03_glider_reverse 02_helicopter_obverse 01_helicopter_reverse

Určitě velkou zajímavostí je zlatá desetiuncová mince Český lev 2019. Jaký je o ni zájem?

Série investičních mincí Český lev se všeobecně setkává s velkou poptávkou a to nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Vzhledem k zvýšenému zájmu jsme se také rozhodli nabídnout sadu těchto investičních mincí ve složení 5uncí, 10uncí a 1kg v limitovaném nákladu 15ks a i tato nabídka se setkala s velkým zájmem investorů.

Kdo se letos objeví v populární sérii „Legendy českého hokeje?

V letošním roce sérii hokejistů otevírá Vladimír Růžička, který jako kapitán reprezentace získal zlatou olympijskou medaili v Naganu 1998, následovat budou dvojice Jiří Šlégr – Jaroslav Pouzar, Dominik Hašek – Vladimír Martinec

vladimir_ruzicka_au_proof_a vladimir_ruzicka_au_proof_etue_01

Hned několika mincí se letos dočká Karel Gott. Jak těžké je takového umělce přesvědčit ke spolupráci a jaký je o mince s jeho podobiznou zájem?

Celý projekt s Karlem Gottem se připravuje již rok. Nakonec jsme se domluvili na sérii tří medailí, které zachycují různé etapy jeho života. První z nich si mistr přijel vyrazit do Jablonce nad Nisou osobně a ta nese podtitul zpěvák, další medaile, jejíž autorkou je medailérka Mária Filová vyjde v březnu a poslední ze série s názvem Fenomén je připravena k mistrovým 80 narozeninám v červnu. Karel Gott byl potěšen, když se po 4 letech vrátil do mincovny a poznával stejné tváře ve výrobě.

Představíte letos nějaké nové výtvarníky a medailéry?

V letošním emisním plánu se objeví hned dvě nová jména. Tou první je Tereza Eisnerová, jejíž zpracování medaile k narozeninám určitě potěší každého obdarovaného a druhým je slovenský medailér  Mirosv Hric, který ztvárnil Václava IV. a Zikmunda Lucemburského na zlatou dvouuncovou minci.

Karel Gott Karneval (2) Karel Gott Karneval (3)

Zlatá mince Karlovy Vary – Tržní kolonáda vyjde v červnu, kdy se ve Varech koná filmový festival. Budete nějak blíže spolupracovat s jeho organizátory?

Tato naše nejmenší zlatá mince bude vsazena do litografické pohlednice s karlovarskou kolonádou. Je to částečně sběratelský artikl, ale také hezký dárek z návštěvy Karlových Varů ve zlatě. Případné propojení festivalu a mince nevylučujeme.

V emisním plánu se také objevují postavičky z komiksu Čtyřlístek, který letos slaví 50 let. Ten už se na mincích před lety objevil pod hlavičkou holandské firmy Numiscollect. Čím se vaše mince budou lišit?

Postavičky z komiksu Čtyřlístek připravuje naše medailérka Mária Filová a věřím, že její ztvárnění zaujme každého příznivce známých postaviček a také mladší generaci sběratelů.

Jak dnes vidíte mezi zákazníky poměr sběratelů a investorů?

 Je evidentní (a to nejen u numismatiků), že obec sběratelská stárne a mladší generace nepokračuje v tomto koníčku. Je to spíše tak, že mladší generace chápe sběratelství spíše jako formu investování, a tudíž se dostávají do investorské kategorie.

 

JJ, foto: Česká mincovna

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Numismata Berlin – zrušeno

  Největší numismatická akce v této části Německa

  24.10.2020 - 25.10.2020

  Berlín , Německo

  www.numismata.de
 • Minerály Tišnov

  Nejstarší mineralogická burza v Česku

  06.11.2020 - 08.11.2020

  Tišnov, Česká republika

  www.mineraltisnov.cz
 • Mega Record & CD Fair Utrecht

  Největší burza vinylů, CD a hudebních memorabilií v Evropě

  14.11.2020 - 15.11.2020

  Utrecht, Nizozemsko

  www.recordplanet.nl
 • Numismata Frankfurt nad Mohanem – zrušeno

  Největší numismatická akce v této části Německa

  20.11.2020 - 21.11.2020

  Frankfurt nad Mohanem , Německo

  www.numismata.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky