VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nejdražší starožitností v pololetí byl atlas měst za 1,6 mil. Kč

Sberatel.info

15. srpna, 2017

Nejdražší starožitností, která se letos v pololetí prodala na aukcích starožitností v Česku, byl atlas měst z přelomu 16. a 17. století. Na červnové aukci Arthouse Hejtmánek se prodal za více než 1,6 milionu korun včetně provize. Jde o třetí nejdražší knihu, která kdy prošla domácím trhem. Dráž se v minulosti prodaly dvě knihy Josefa Váchala Šumava umírající a romantická a Ďáblova zahrádka. Informace zveřejnil server Artplus, který se na trh s uměním a starožitnostmi specializuje. O investicích do starožitností bude 7. září mluvit na konferenci „Zasvěcený sběratel – úspěšný investor“ Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků.

Šestisvazkový atlas měst vydával mezi lety 1572 a 1617 v Kolíně nad Rýnem Georg Braun. Obsahuje přes 200 kolorovaných rytin, na jejichž vzniku se podíleli umělci i kartografové. Nabízený soubor čtyř svazků této edice v původní kožené vazbě zdobené slepotiskem a zlacením byl na aukci vyvoláván za 744.000 korun. Za velkého zájmu sběratelů se jeho cena dostala na více než dvojnásobek.

Za statisícové částky byly v pololetí draženy hodiny, skříně, koberce, džbány či dvouruční meč. Šlo například o orientální domácí koberec, který byl vyroben v Sýrii na konci 19. století. V dražbě aukčního domu Zezula se prodal za 342.000 korun včetně provize. Za 288.000 korun si z květnové aukce Dorothea odnesl zájemce funkční mosazné hodiny středoevropské provenience, které byly zhotoveny v 19. století. Bezmála 200.000 korun zaplatil nový majitel v červnu za barovou skříňku ve stylu art deco.

Nejdražší knihou prodanou na domácím aukčním trhu je Váchalova bibliografie Šumava umírající a romantická, která se v dubnu 2008 na charitativní aukci Galerie Kodl prodala za 3,1 milionu korun. Jde o jedno z nejpozoruhodnějších uměleckých děl 20. století. Váchal v letech 1928 až 1931 vytiskl a svázal 11 exemplářů publikace o rozměrech 48 krát 64 centimetrů s téměř sedmi desítkami barevných dřevorytů.

Druhou nejdražší knihou je Váchalova Ďáblova zahrádka, kterou před dvěma lety získal nový majitel za 1,9 milionu korun. Váchal vytiskl 17 exemplářů této knihy a po tisku zničil dřevěné matrice. Rozsáhlé dílo o 307 stranách obsahuje 137 černobílých a 69 barevných dřevorytů.

Mezi starožitnostmi v Česku drží od loňského června rekord turecká šavle prodaná za 4,2 milionu korun včetně aukční přirážky. Šavle nazvaná Osmanská pochází patrně z bitvy u Vídně v roce 1683. Její prodej překonal deset let staré maximum komody podle návrhu Otto Prutschera prodané v roce 2006 u Dorothea za 2,04 milionu a i bohatě vyřezávaný nosorožčího roh, který byl před dvěma a půl lety Galerií Arcimboldo vydražen za 3,35 milionu korun.

Čtk, JJ,  foto: Arthouse Hejtmánek

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • IBRA 2021Essen

    Světová výstava poštovních známek

    06.05.2021 - 09.05.2021

    Essen, Německo

    www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky