VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Mostě zve na Cesty do pravěku i unikátní sbírku minerálů

Sberatel.info

4. prosince, 2023

Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravilo ve výstavních prostorách galerie výstavu Cesty do pravěku. Návštěvníci uvidí díla výtvarníků sdružených ve spolku „Paleoart – umění a věda“ (PAS). Společnou inspirací jeho členům je dílo Zdeňka Buriana.

Sdružení představí na výstavě jak výběr svých prehistorických obrazů, tak i ilustrací. Spojení Zdeňka Buriana s výtvarníky, jež na něj v mnohém navazují, ale využívají i nové vědecké poznatky, které ve své době Zdeněk Burian ještě neměl, není příliš časté. V Čechách se tato společná výstava konala naposledy v roce 2015.

Členy PAS jsou výtvarníci tvořící v oblasti vědecké umělecké rekonstrukce: Jaroslav Bažant, Pavel Dvorský, Petr Modlitba, Jiří Svoboda a Jiří Teichmann. Volné sdružení PAS si klade za cíl propagovat vědeckou kresbu, malbu i modelářství. Propojení univerzitního muzea a skvělých umělců je podle cílů sdružení počinem, který by měl ukázat důležitost umění ve vědě nejen pro obec akademickou, ale i širokou veřejnost. Chce také v duchu slov jednoho z nejvýraznějších představitelů tohoto oboru, malíře Zdeňka Buriana, přispět k uvědomění si sounáležitosti člověka s přírodou dnes, stejně jako v dávné minulosti.

Někteří členové sdružení, jako Petr Motlitba, Jiří Svoboda či Jiří Teichmann jsou dobře známí i filatelistům. Vlastní poštovní známky s jejich motivy prehistorických tvorů úspěšně emituje odborná společnost Flora-Fauna.

V mosteckém muzeum je současně s dinosaury možné shlédnout také zajímavou mineralogickou výstavu. Jedná se výběr z široké sbírky kamenů mineraloga a geologa Ladislava Blahy, který sbíral minerály od dětství.

Byl jedním z posledních sběratelů minerálů, který sbíral nerosty jen pro vlastní potěšení. Sbíral především v regionu Českého středohoří a Krušných hor. Byl také pravidelným účastníkem legendárních výprav za kameny po celém Československu, které pořádala severočeská pobočka Československé společnosti pro mineralogii a geologii.

Výstava „Cesty do pravěku“ potrvá do 28. 1. 2024, přehlídka minerálů do 31. 3. 2024.

Více se dozvíte na stránkách muzea zde.

jj, foto: Oblastní muzeum a galerie v Mostě

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

  Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

  Mladá Boleslav, Středočeský kraj

  www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz/...
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky