VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava v Plzni ukazuje staré mince, medaile, odznaky či psí známky

Sberatel.info

9. října, 2023

Nejstarší regionální numismatický kroužek v Česku, historii západočeských mincoven či mincovní nálezy představuje nová výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Návštěvníci na ní mohou vidět vzácné mince od antiky po současnost.

„Prvním numismatikem hodným toho jména byl už Francesco Petrarca ve 14. století, ale v 16. století už byla numismatika obecně rozšířená po celé Evropě, jenže tehdy to byl koníček pro bohaté krále a šlechtice. Až v 18. století začali mince sbírat bohatí měšťané a úředníci a od 19. století je to všeobecně oblíbená činnost,” řekl kurátor výstavy Miroslav Hus. Plzeňskou stopu zanechal v 16. století i jeden z prvních numismatiků, zdejší měšťan a později olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky.

Výstava přibližuje místa, kde se v minulosti na západě Čech razily mince. Bylo to například na přelomu 10. a 11. století v dnešním Starém Plzenci, v 15. století měla dvě krátkodobá povolení k ražbě mincí Plzeň, od 11. do 16. století se mince razily v Chebu, dále také v Klatovech, v Plané, v Jáchymově či v Horním Slavkově. Ukazuje i některé větší nálezy mincí v regionu.

Numismatická kolekce Západočeského muzea čítá 100.000 mincí, odznaků, medailí a podobně. „Jen čistě mincí máme asi 60.000 od pravěku od Keltů a antiky až po současnost. Rádi bychom sbírku doplnili, ale v poslední době jsou problémy se získáváním nových sbírkových předmětů, protože jsou drahé,” řekl Hus. Některé mince se na aukcích prodávají i za miliony korun, zároveň je ale možné koupit i staré pražské groše nebo dokonce antické mince za stovky až nižší tisíce korun.

Numismatici, stejně jako ostatní sběratelé, sní o získání unikátních kusů do sbírky. „Je to například československý pětihaléř z roku 1924. Je to nejzáhadnější československá mince, která zřejmě neměla být vůbec ražena,” řekl Hus. Tento pětihaléř se v aukci prodal za víc než 1,5 milionu korun. Jsou i sběratelé ochotní zaplatit miliony, řekl spoluautor výstavy Jiří Hána. Předloni se tak vydražily například dvojtolary a třítolary z 16. a 17. století, loni zaplatil sběratel za desetidukát ze 17. století včetně aukční přirážky přes deset milionů korun. Ze současných mincí má vysokou hodnotu desetikoruna z roku 1993 s menší velikostí písmen KČ.

Plzeň byla v roce 1923 první místem v republice, kde vznikla místní organizace sběratelů mincí – Numismatický kroužek JUDr. Ječného, dnes pobočka České numismatické společnosti, která má stále přes 70 členů, řekl Hána. Plzeňští sběratelé věnovali muzeu svou kolekci asi 2800 regionálních mincí, sportovních cen, vyznamenání, odznaků, medailí, ale třeba i kovových psích známek nebo kovových známek, které rozdávaly svým zaměstnancům například pivovary na deputátní pivo. I ty jsou na výstavě k vidění.

Výstava potrvá do 28. ledna 2024 a bližší informace najdete zde.

ČTK, foto: Západočeské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky