VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nerealizovaná bankovka se dočká premiéry po šedesáti letech

Sberatel.info

16. listopadu, 2023

Bankovku, která sice mohla, ale ve finále nikdy neexistovala, dá do premiérového prodeje na vánočním veletrhu Sběratel Muzeum cenných papírů (MCP). Jedná se o rekonstrukci a dokončení šedesát let starých návrhů bankovky 50 Kčs do konečné podoby.

Reálná bankovka byla vydána v roce 1964 a v oběhu byla od 1. dubna 1965 až do 30. června 1991. Na lícové straně jsou dvě postavy, sovětský voják a partyzán s pozadím horské krajiny. Na rubové straně známá rafinerie minerálních olejů Slovnaft v Bratislavě. Autorem realizovaného návrhu bankovky byl Václav Fiala.

Ve skutečnosti ale navrhl tento autor jinou podobu, která byla datovaná 1963, ale nebyla nikdy schválena a od realizované verze se výrazně v mnoha ohledech liší. V České národní bance je uložena tužkou provedená skica, prokreslená do konečných detailů, která ale neprošla k realizaci, a autor byl donucen vytvořit onu známou a vydanou verzi. Tedy až dosud.

Muzeum cenných papírů po dohodě s ČNB a se souhlasem dědiců autorských práv využilo této skici a dokončilo bankovku stejným způsobem, jak by se postupovalo v té době a jak by vypadala tehdy realizovaná verze dle dochovanému návrhu.

Bankovka je sice novotiskem ve smyslu slova, ale nikdy nerealizované podoby, takže nejde o reprint či novotisk původní bankovky. S využitím všech dostupných archivních materiálů jde o vytvoření věrné rekonstrukce, tak jak bankovka měla vypadat. “Přirozeně jsme bankovku museli v některých částech dotvořit, ale současně jsme jiné části ponechali i s určitými chybami. Např. slovensky je správný název Švermové závody, kdežto autor ponechal v návrhu češtinou zkomolený název Švermovy,” vysvětluje ředitel MCP Rudolf Píša.

Grafických prací se ujali mistři svého oboru. Ryteckého přepisu náročných kreseb se ujal rytec Jozef Česla, ceninové podoby a ochranných prvků grafik Matěj Gábriš. Tisk provedla ofsetem DAS Security Printing a nová bankovka má 15 ochranných prvků.

Bankovka je vytištěna ve dvou sériích v limitovaném nákladu 600 kusů s cenou 800 Kč / kus a její slavnostní křest proběhne v první den vánočního veletrhu Sběratel, tedy 24. listopadu 2023 v 14:00 hod.

red, foto: MCP

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
 • Zámek Opočno

  Muzeum se sbírkou zbraní.

  Opočno, Královéhradecký kraj

  https://www.zamek-opocno.cz/cs/o-zamku/e...
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky