VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Ocet ředili kyselinou sírovou“. Výstava ukazuje, jak se šidilo v minulosti

Sberatel.info

3. ledna, 2023

Šejdíři a šizuňkové, tak nazvali výstavu, která probíhá v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Podle organizátorů se návštěvníci dozví řadu doslova šokujících informací.

Obchodníci našich krajin v 19. století našli řadu způsobů pančování a šizení potravin, uvedla mluvčí muzea Petra Macková Jurásková. Výstava podle ní ukazuje, že dnešní nabídka různých nahrazovaných potravin je jen slabým odvarem toho, čím byly nastavované v minulosti.

Například do ředěného mléka se přidávaly sádra a křída, které sloužily i jako náhražka mouky. Objem potravin se zvětšoval i pomocí křemeliny. „Chléb se pekl z nejrůznějších odpadů. A pro potlačení zápachu se do něj přidával kámen či modrá skalice. Do koření se pak sypal písek, mleté cihly, dubová kůra, žaludy a dokonce i prášek z hnědého uhlí,” uvedla vedoucí muzea Eva Zamarská.

Šidilo se také pivo. „Místo chmele se používaly hořké náhražky jako hořec, jetel, quasiové dřevo, rojovník, voskovník a další. Tyto látky byly velmi omamné a na jejich odhalení se používaly slepice. Pivo se odkouřilo do hustoty syrobu, přidala se mouka a nadělaly granulky, které se podaly slepicím. Pokud se slepice začaly potácet, byla to známka toho, že je pivo pančované,” uvedla Zamarská.

O tom, že padělatelům potravin na zdraví zákazníků nezáleželo, podle Mackové nejlépe svědčí pančování octa. „Do něj šizuňkové po naředění vodou lili kyselinu sírovou, aby měl větší sílu,” uvedla mluvčí.

Zamarská uvedla, že myšlenka výstavy pochází z Muzea Komenského v Přerově, odkud jsou půjčené doprovodné panely. Exponáty si Třinečtí půjčili například i z Muzea Těšínska, Muzea Beskyd Frýdek-Místek a Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Expozici Zamarská doplnila z vlastních sbírek. Výstava potrvá do 26. února.

Více o výstavě najdete zde.

ČTK, JJ, foto: archiv Muzea

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky